Göttweig 30. júna (TASR) - V znamení rozširovania Európskej únie a osobitne regionálnej kooperácie sa niesol 8. ročník Európskeho fóra Wachau, na ktorom sa počas uplynulého víkendu v rakúskom Göttweigu zúčastnili medziinými kancelár hostiteľskej krajiny Wolfgang Schüssel, fínsky premiér Paavo Lipponen a ďalší prominentní predstavitelia verejného a spoločenského života z alpskej republiky i zahraničia.
Hosť z Helsínk, ktorý dnes vystúpil na fóre s hlavným prejavom, sa vyslovil za rýchle naplnenie procesu rozširovania. Paavo Lipponen súčasne poznamenal, že po ukončení terajšieho kola rozširovania sa únia bude musieť koncom dekády sústrediť na západný Balkán a Turecko.
Podľa jeho názoru bude v budúcnosti mať v únii - popri severskej a stredomorskej dimenzii- veľký význam aj stredoeurópska dimenzia. Úzka spolupráca regionálnych kooperačných zoskupení, akými sú štáty Beneluxu, krajiny Severskej a Pobaltskej rady, ako aj stredoeurópske štáty, poslúži v neposlednom rade aj ochrane záujmov malých a stredne veľkých štátov únie, vyplynulo z jeho slov.
Rakúsky kancelár využil príležitosť, aby varoval pred pomalosťou a splošťovaním v prípade Paktu stability pre juhovýchodnú Európu. Zdôraznil význam partnerstva na regionálnej úrovni. Súčasne sa vyslovil za kontrolu prostriedkov EÚ a za spoločný zahraničnopolitický slovník krajín únie.
Na podujatí, na ktorom s pozitívnym hodnotením zahraničnej politiky Ruskej federácie a kritikou vnútropolitickej situácie v krajine vystúpil predstaviteľ tamojšej opozície Grigorij Javlinskij, padli zmienky aj o kontroverzných historických témach. Šéfka rakúskej diplomacie Benita Ferrerová-Waldnerová v narážke na Benešove dekréty vyhlásila, že právne akty, ktoré odporujú právnemu poriadku Európskej únie, by sa mali vyhlásiť za právne neúčinné.
Pracovná skupina História a kultúra požadovala na fóre komparatívnu výučbu dejepisu, hospodárskopolitická skupina diskutovala medziiným o dlhodobých stratégiách v oblasti dopravy, ďalšia pracovná skupina sa zaoberala hodnotami regionálneho partnerstva a posledná z nich sa sústredila na problematiku subsidiarity.
Dlhoročnému zahraničnopolitickému komentátorovi verejnoprávnej rakúskej televízie ORF, publicistovi maďarského pôvodu Paulovi Lendvaiovi, ktorý ako moderátor diskusií vtlačil aj podujatiam fóra vlastnú pečať, udelili dnes v prítomnosti šéfky rakúskej diplomacie Európsku cenu Aloisa Mocka. Bývalý rakúsky vicekancelár a minister zahraničných vecí, ktorého meno ocenenie nesie, označil laureáta za veľkého Európana a priekopníka rozširovania EÚ.