
Minister financií František Hajnovič (vpravo) upozornil, že niektoré nové zákony natoľko zaťažia štátnu kasu, že nezostane na výstavbu diaľnic a bytov. Veľká väčšina problémových zákonov pochádza od jeho straníckeho kolegu ministra Petra Magvašiho. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Vláda nebude mať v budúcom roku z čoho zaplatiť rozpočtové priority. Na diaľnice, projekty PHARE, výstavbu bytov, obranu alebo dotácie jej zostane 13 miliárd korún, pričom tento rok to bolo až 30 miliárd. Upozornil na to minister financií František Hajnovič.
Dôvodom viac ako polovičného poklesu peňazí na takzvané priority, je vysoký rast výdavkov, ktoré vyplývajú z rôznych novoschválených zákonov. Hoci celkové výdavky štátu by nemali narásť, pretože to nedovoľuje záväzok o rozpočtovom schodku, tieto, takzvané obligatórne výdavky, stúpnu v porovnaní s rokom 2002 o 21 miliárd korún.
Najväčší prírastok vyplýva zo zákonov o štátnej a verejnej službe. Ich výsledkom má byť rast mzdových nákladov na zamestnancov štátu o 12 miliárd korún na takmer 58 miliárd. Minister financií František Hajnovič upozornil najmä na neodôvodnený platový vzostup policajtov a vojakov. „Táto skupina je dlhodobo zvýhodňovaná, kým u ostatných pracovníkov štátnej a verejnej služby bol rast pomerne umiernený,“ povedal minister. Ozbrojené zložky, hoci tvoria menšiu časť štátom platených ľudí, majú zo mzdových prírastkov ukrojiť viac ako polovicu.
Ďalšie výdavky, ktorých rast bude kriticky vysoký, sú sociálne výdavky. „Je to dané schválením plošného poskytovania detských prídavkov, rodičovského prídavku alebo príspevku na bývanie,“ vysvetlil Hajnovič. Zákony, o ktorých v tomto roku rozhodli poslanci, spôsobia rast týchto výdavkov z tohtoročných 13,9 miliardy na 19 miliárd. „Sociálna pomoc sa rozbehla smerom, ktorý nie je dlhodobo udržateľný. (…) Myslím si, že na to nemáme a bude sa to musieť prehodnotiť,“ doplnil.
Rekordne vysoký rast obligatórnych príspevkov pôjde na úkor financovania takzvaných vládnych priorít. V tomto roku je na ne z rozpočtu určených 30 miliárd korún, v roku 2002 už zostane len 13 miliárd. Podstatnú časť z tejto sumy by vláda spotrebovala, len ak by chcela zachovať tohtoročný objem peňazí na diaľnice (11 miliárd). Ak by nechcela znižovať výdavky na byty (4,6 miliardy), tak plánovaný 13-miliardový objem by už prekročila.
Nezostalo by napríklad na spolufinancovanie projektov PHARE, kde sa tento rok počíta so sumou 3 miliardy. Rovnako by dopadli poľnohospodári, ktorí dostanú tento rok deväť miliárd korún a na budúci rok žiadajú ešte viac. Žiadne peniaze nezostali na platby štátu do poistných fondov, investičné stimuly, navýšenie výdavkov pre obranu, verejné územné celky.
Odkaz ministerstva financií k východiskám štátneho rozpočtu preto hovorí o potrebe zmeny tých nových zákonov, ktoré nad možnosti štátu zvýšia verejné výdavky. „Bude nevyhnutné spätne prehodnotiť najmä objem obligatórnych výdavkov a na základe vecne pripravených zákonných opatrení znížiť ich rozpočtovú nárokovateľnosť,“ varuje ministerstvo. Ak by sa tak nestalo, musela by sa budúca vláda rozhodnúť, ktoré priority prestane financovať, alebo by bola nútená vysoko prekročiť plánovaný schodok štátneho rozpočtu.
Porovnanie rozpočtov (v mld. Sk)
2002 2003
príjmy 220 224,1
výdavky 258 262
schodok 38 38
povinnévýdavky 163,5 184,5
fakultatívne výdavky 65 64,4
výdavky na priority 30 13
Niektoré priority v roku 2002
výstavba diaľnic 10,9 mld
projekty PHARE 3,1 mld
dotácie 12,4 mld
rezort obrany 1,89 % z HDP
podpora bytovej výstavby 4,6 mld