Brusel 1. júla (TASR) - Európska komisia v týchto dňoch dokončuje návrh strednodobej revízie spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou vyvolá ostrý spor medzi Francúzskom a Nemeckom.
Návrh komisia oficiálne zverejní 10. júla, už prvé informácie o plánovaných opatreniach však vyvolali búrlivý nesúhlas Paríža.
Zatiaľ čo Francúzsko je najväčším príjemcom rôznych poľnohospodárskych subvencií zo spoločného rozpočtu EÚ, Nemecko do tohto rozpočtu najviac prispieva a presadzuje preto zásadnú reformu spoločnej poľnohospodárskej politiky, ktorá ročne pohltí okolo 45 miliárd zo stomiliardového rozpočtu pätnástky.
Podľa informácií o pripravovanom návrhu plánuje EK predložiť najzásadnejšiu reformu spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) v jej 40-ročnej histórii, ktorá by mala zrušiť závislosť subvencií od objemu produkcie a zaviesť pevné sadzby pre podporu.
Okrem toho mieni komisia navrhnúť päťpercentné zníženie cien obilia, úplne zrušiť intervenovanie v prospech vyšších cien ražných produktov a znížiť špeciálne prémie pre pšenicu. V nasledujúcich 10 rokoch by sa malo prestať používať 10 % dnes obrábanej pôdy.
Návrh predpokladá tiež zníženie priamych platieb pre farmárov počas nasledujúcich siedmich rokov o tri percentá ročne a takto ušetrené peniaze presmerovať na vidiecky rozvoj. Komisia tiež chce priame platby podmieniť lepším rešpektovaním štandardov v oblasti životného prostredia, bezpečnosti potravín a zaobchádzania so zvieratami.
Hoci návrh EK ešte nebol oficiálne zverejnený, už ho verejne odmietol Paríž. Francúzsky minister poľnohospodárstva Hervé Gaymard minulý týždeň svojim kolegom povedal, že rozdiel medzi plánmi komisie a politikou Paríža je "nezmieriteľný". "Návrh je úplne nezlučiteľný s tým, čo chceme dosiahnuť," tvrdí francúzsky minister.
Podľa jeho nemeckej kolegyne Renaty Künastovej však komisia v návrhu "ide správnym smerom". Nemecko totiž v súčasnosti platí asi štvrtinu celkových výdavkov EÚ na poľnohospodárstvo. "Radikálny prístup" komisie privítala aj britská ministerka Margaret Beckettová. "Vždy sme presadzovali viac peňazí na vidiecky rozvoj, ako na subvencie, ktoré narúšajú fungovanie trhu," uviedla.
Návrh, o ktorom budú členské štáty diskutovať v druhom polroku, vyvolá podľa všetkého veľký spor medzi členskými krajinami. Na jednej strane bude Francúzsko, podporované zrejme Španielskom, ktoré je druhým najväčším príjemcom poľnohospodárskej podpory, ale napríklad aj Írskom, ktoré si želá výraznejšiu reformu CAP až po skončení terajšieho rozpočtového obdobia v roku 2006.
Na druhej strane bude Nemecko podporované ostatnými čistými prispievateľmi do rozpočtu únie, najmä Holandskom, Švédskom a Britániou.
EÚ sa k strednodobej revízii CAP zaviazala v roku 1999, pričom k zásadnejšej reforme by mala pristúpiť až pred ďalším rozpočtovým obdobím 2007-2013. Dôvodom je rozšírenie EÚ, rokovania na pôde Svetovej obchodnej organizácie, obavy o bezpečnosť potravín, ale najmä neefektívnosť celej politiky.
Podľa nedávnej štúdie OECD sú ceny potravín v EÚ kvôli umelo udržiavaným vysokým cenám o 44 % vyššie, ako by boli podľa normálnych trhových pravidiel. CAP stojí daňových poplatníkov únie ročne 45 miliárd eúr.
* spravodajca TASR Robert Sermek zll