OSN požiadala EÚ, aby zvážila skoršie prevzatie misie v Bosne

Brusel 1. júla (TASR) - Organizácia Spojených národov požiadala Európsku úniu, aby zvážila možnosť skoršieho prevzatia velenia nad medzinárodnou policajnou ...

Brusel 1. júla (TASR) - Organizácia Spojených národov požiadala Európsku úniu, aby zvážila možnosť skoršieho prevzatia velenia nad medzinárodnou policajnou jednotkou v Bosne, ku ktorému má dôjsť až koncom tohto roka. Oznámil to dnes v Bruseli hovorca Európskej komisie.

Organizácia sa na Brusel obrátila po tom, ako USA v nedeľu v Bezpečnostnej rade OSN vetovali predĺženie mandátu jej mierových síl v Bosne kvôli sporu okolo nového svetového súdneho dvora pre vojnové zločiny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Washington nakoniec súhlasil s trojdňovým predĺžením misie, počas ktorého sa má nájsť riešenie, ktoré by splnilo požiadavky USA na imunitu pre amerických vojakov pred Medzinárodným trestným súdom (ICC) so sídlom v holandskom Haagu, ktorý dnes začal oficiálne pôsobiť.

SkryťVypnúť reklamu

EÚ má prevziať velenie nad medzinárodnou policajnou jednotkou, ktorá v Bosne pomáha pri reforme a výcviku tamojšej polície. Možnosť amerického veta v OSN však vyvolala obavy, že vzniknuté vákuum prinúti EÚ prevziať velenie skôr.

"Môže sa objaviť úsilie posunúť termín policajnej misie EÚ vpred," povedal dnes hovorca EK Gunnar Wiegand. OSN sa podľa neho obrátila na členské štáty EÚ s otázkou, či by posunutie misie bolo možné. "Posunúť to vpred o pol roka by však bolo logisticky veľmi ťažké," upozornil Wiegand.

Medzinárodná policajná sila v Bosne pozostáva z asi 1500 ľudí pochádzajúcich zo 40 krajín. Je medzi nimi aj 46 Američanov.

Predstavitelia NATO medzitým v Bruseli zdôraznili, že americké veto v BR OSN sa netýka mierových síl SFOR v Bosne, pretože tie síce majú mandát bezpečnostnej rady, ale boli vytvorené na základe Daytonských dohôd a ich pokračovanie nie je na tomto mandáte závislé.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu však aliancia zvolala na dnešné popoludnie mimoriadnu schôdzku Severoatlantickej rady, zloženej z veľvyslancov členských krajín, na ktorom prediskutujú vzniknutú situáciu. Žiadne rozhodnutia však neprijmú.

(spravodajca TASR Robert Sermek) dem

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 683
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 5 978
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 041
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 440
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 319
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 972
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 742
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 330
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu