BRATISLAVA – Nielen klienti majú možnosť zrušiť svoje účty v bankách. V niektorých prípadoch to môžu spraviť aj bankové domy. Napríklad ak klient prečerpá svoj účet a nemá sa k tomu, aby svoj dlh splatil. Alebo ak s účtom dlhší čas nenarába.
Zo spomínaných príkladov prevláda skôr ten prvý. „Podľa našich poznatkov sa rušia predovšetkým účty v nepovolenom prečerpaní,“ povedal Roman Začka z Tatra banky. Banky majú určené minimálne zostatky na účte, pod ktoré by sa klient nemal dostať. Ide o nulu až niekoľko sto korún.
Jedným zo spôsobov, ako sa dá pod túto hranicu dostať, je keď klient na svoj účet zabudne a neposiela tam už žiadne peniaze. Ak je suma príliš nízka na to, aby zarobila na poplatky zostatok sa znižuje, až kým nie je klient v mínuse.
V takomto prípade mu banka vyrúbi najprv pokutu, úrok z prečerpanej sumy. Okrem toho ho upozorní na prečerpanie účtu. Ak klient peniaze neposiela, prichádzajú ďalšie upomienky a nakoniec s ním banka vypovedá zmluvu. Dlžnú sumu bude vymáhať súdnou cestou, čiže k nezaplateným poplatkom sa pridajú aj súdne trovy.
Obdobie, kým banka počká, je rôzne. Tatra banka napríklad zruší bežný účet v prípade, že ho klient štyri roky nevyužíva. „Nárok na vyplatenie zostatku sa klientovi premlčí vo všeobecnej štvorročnej premlčacej lehote podľa Obchodného zákonníka,“ dodal Začka. Iné banky však čakajú aj dlhšie, klient sa môže do mínusu prepadnúť desať rokov po tom, ako zmenil banku.
Napríklad Eliot oznámil zrušenie nevyužívaných účtov už po kratšom čase. „Ak má klient na účte aspoň minimálny zostatok, banka nemá dôvod rušiť takýto účet,“ povedal Branislav Straka z ČSOB. Banka ho osloví a ponúkne mu nejaké iné produkty.
„Spiacim sa stáva účet, v rámci ktorého sa nevykonávajú žiadne operácie zo strany klienta počas dvoch rokov,“ povedal Norbert Lazar z Investičnej a rozvojovej banky. Ako však dodal, takýto účet sa neruší – ak sa plnia podmienky – a môže byť vedený bez časového obmedzenia. Pri prečerpaní však konajú rýchlo.
Situácia je iná pri termínovaných vkladoch, kde sa poplatky zvyčajne neplatia. V tomto prípade nehrozí súd, ale to, že klient príde o peniaze. Napríklad termínované účty, bez automatickej obnovy, zanikajú v Tatra banke na konci dohodnutej lehoty. Premlčacia lehota sú pritom štyri roky.
Termínované vklady môžu zaniknúť vtedy, ak na nich jeden rok nie sú žiadne peniaze. Vkladné knižky, na ktorých nie sú žiadne pohyby, vedú banky 20 rokov, potom počkajú ešte tri roky, kým klient stráca nárok na svoje peniaze.
GABRIEL KÁDASI