BRATISLAVA – Slováci v prvom polroku investovali takmer 2,5 miliardy korún do podielových listov otvorených fondov. Taký bol rozdiel medzi výbermi podielnikov a novými vkladmi. Rýchlosť rastu týchto investícií stále rastie. Hoci pomer medzi úsporami v bankách a využívaním kolektívneho investovania zostáva priepastný, postupne klesá.
V uplynulých šiestich mesiacoch do fondov týždenne pribudla priemerne skoro stovka miliónov. To je o šesťdesiat percent viac ako pred rokom. Slováci, ktorí si vybrali túto formu investovania a zhodnocovania úspor, majú vo fondoch už spolu 10,2 miliardy korún. Domáce spoločnosti z toho spravujú osem miliárd.
Až dve tretiny nových investícií si ukrojili konzervatívnejšie peňažné a dlhopisové fondy. Tie charakterizuje nižšie riziko znehodnotenia investícií, ale zároveň nižší predpokladaný zisk. V prvom polroku sa pravidlo potvrdilo: väčšina týchto fondov zarobila viac ako akciové. „Tieto dve kategórie budú vzhľadom na ich charakter, ktorý je Slovákom najbližší, zrejme dominovať aj v budúcnosti,“ hovorí riaditeľ Asociácie správcovských spoločností Peter Goceliak.
Najlepšou voľbou boli v prvej polovici roka práve peňažné a dlhopisové fondy. Korunové dosiahli veľmi podobné výnosy okolo úrovne 2,6 percenta.
Výkonnosť akciových a zmiešaných fondov nepriaznivo poznačila všeobecná nedôvera k akciám. Majitelia akciových podielových listov stratili zo svojich investovaných peňazí priemerne jednu pätinu, v zmiešaných to bolo päť percent.
Pre akciové trhy bol ťažký hlavne minulý mesiac. „Okrem toho, že čelili nepriaznivým firemným výsledkom, k ďalším poklesom prispeli nové účtovné kauzy WorldComu a Xeroxu,“ povedal Martin Ďuriančik z Tatra Asset Managementu. Investori sa chcú vyhnúť riziku a akcie sa snažia predať, čo ešte viac tlačí na zníženie ich kurzov. Následné presuny peňazí do dlhopisov zasa zvyšujú výnosy z nich.
Pri porovnávaní výsledkov fondov treba pamätať na to, že niektoré sú v iných menách ako v slovenskej korune. Pre investora je potom dôležité, či ich chce zameniť za domácu menu, lebo na výnosy majú vplyv aj zmeny kurzov.
JANA BRONDOŠOVÁ
Najvýkonnejšie*…
Capital Invest Eastern Europe Stock 6,34 %
TAM Euro dlhopisový 4,04 %
JTAM Koruna peňažný 3,85 %
… a najmenej výkonné* fondy v prvom polroku
KBC Equity Fund Telecom - 46,06 %
IAM Globálny technologický - 40,41 %
KBC Equity Fund Biotechnology - 39,86 %
*podľa porovnania výnosnosti za polrok
Zdroj: Asociácia správcovských spoločností, kompletné údaje sú na www.ass.sk