
Martina Navrátilová ako prvá odhalila pred 15 rokmi svoje intímne súkromie. FOTO – ARCHÍV
znieslo hromobitie na hlavu vtedajšej jednotky Suzanne Lenglenovej. Dovolila si totiž prísť neskoro na zápas, čím urazila kráľovnú Mary a kráľa Juraja. Prípad sa rozpitvával tak dlho, až znechutená Francúzka odišla z Londýna a vo Wimbledone už viac nikdy nenastúpila. Aj ďalší šok sa spája so „svätou trávou“. V roku 1949 navrhol módny tvorca Ted Timling krásnej Getrude Moranovej krajkované nohavičky. V médiách to označili za nedôstojné a drzé. Našťastie, kvôli horúčave nebola vtedy kráľovná v hľadisku.
V roku 1951 však zažil tenis dovtedy nevídané. Jeden z najlepších hráčov histórie, Bill Tilden, bol odsúdený za niekoľko trestných činov, okrem iných aj za homosexualitu. V tých časoch to bolo niečo absolútne neprijateľné a opovrhnutiahodné. Aj toto neakceptovanie sexuálnej orientácie trojnásobného wimbledonského víťaza malo svoj podiel na tom, že o dva roky neskôr zlomený a osamotený zomrel. V tenise nebol jediný homosexuálne orientovaný.
„Nemá cenu niečo skrývať. Život je potom naozaj jednoduchší.“

Amélie Mauresmová
Amélie Mauresmová o svojej homosexuálnej orientácii
V roku 1975 očný lekár Richard Raskind podstúpil operáciu pohlavných orgánov, čím sa zmenil na Reneé Richardsovú. V Amerike by to nebolo nič zvláštne, keby sa Raskind rok predtým neobjavil na tenisových majstrovstvách USA ako muž. Po operácii štartoval už medzi ženami ako Reneé Richardsová. Predstaviteľky Ženskej tenisovej asociácie boli touto „premenou“ pobúrené a požadovali okamžité sextesty. Celá záležitosť sa skončila pred súdom, ktorý Richardsová vyhrala, a tak mohla v roku 1977 nastúpiť na majstrovstvách USA ako žena. Jej meno sa objavilo v tenisovej histórii ešte raz: Bolo to v roku 1986, keď Martina Navrátilová oficiálne priznala, že je lesbička. K jej trénerom patrila aj Reneé Richardsová.

Martina Navrátilová (vpravo) so svojou niekdajšou životnou partnerkou Judy Nelsonovou.
Prvá bola Martina
Jedna z najúspešnejších športovkýň histórie, deväťnásobná víťazka Wimbledonu v dvojhre a víťazka 167 turnajov, Američanka Martina Navrátilová (pochádza z Řevníc blízko Prahy), sa napriek 44 rokom opäť objavila na dvorcoch. Žena, ktorá iba na tzv. Prize money zarobila okolo 20 miliónov dolárov, to teraz spoločne so Španielkou Arantxou Sanchezovou skúša v štvorhre. Žiaden veľký comeback, skôr nostalgia, za ktorou netreba hľadať senzáciu, ako sa to často stávalo pri vyjadreniach tejto milionárky z Aspenu v štáte Colorado, ktorá získala americké občianstvo pred 20 rokmi. K tomu najzávažnejšiemu vyhláseniu, ktoré odhalilo intímne stránky jej súkromia, sa Martina odvážila pred 15 rokmi. Vtedy ešte netušila, ako sa jej partnerstvo s Judy Nelsonovou, niekdajšou Miss Texas a matkou dvoch synov, po siedmich rokoch skončí.
„Ten reportér zneužil moje city, dôveru. Bolo to brutálne, akým spôsobom vyšiel na verejnosť s mojím priznaním, že mi je príjemnejšie žiť so ženou ako s mužom. Čo je koho do toho? Je to moja súkromná záležitosť, s kým sa chcem deliť o svoj životný čas a priestor.“
Pre puritánsku Ameriku to bol šok, hoci o priateľstve Martiny s Judy sa šepkalo už od roku 1984. Naraz však všetko prasklo. Dotyčný novinár v snahe ohúriť sotva tušil, ako jeho odhalenie poznačí Navrátilovej súkromie. Navyše, Martinu to mohlo stáť aj americké občianstvo, pretože v niektorých štátoch USA bola homosexualita považovaná za trestný čin. A tak okrem sumy viac než päť miliónov dolárov ako formy „odškodného“ (Navrátilová podpísala Nelsonovej akúsi „zmluvu“ o ich partnerskom zväzku, v ktorej sa zaviazala, že v prípade rozchodu sa vzdá polovice ziskov z obdobia ich spoločného života), to tenisovú suverénku stálo veľké zisky, pretože sa od nej odvrátili reklamní partneri a sponzori.
„Svojho času ma Gigi Fernandezová označila za hrdinku lesbickej spoločnosti. Zrejme preto, že som na rozdiel od iných ľudí, ktorí sa z akýchkoľvek dôvodov nikdy neprejavili, neváhala vyjsť so svojimi názormi na verejnosť. Hoci na druhej strane – práve na svetlo verejnosti som sa dostala aj nedobrovoľne. Sexualita však nikdy nebola a ani, našťastie, nikdy nebude akýmsi odznačikom, ktorý nosíme zapichnutý na chlopni saka. Avšak to, že sa o mne sem-tam písalo ako o lesbickej tenistke, ma dosť mrzí. Veď si len zoberme – napísal niekto napríklad o Chris Evertovej, že je heterosexuálna tenistka? Poviem však na rovinu: aj homosexuálny svet potrebuje mať svojich hovorcov, pretože svet by mal vedieť, že aj homosexuálni ľudia sú rovnako normálni či nenormálni ako všetci ostatní.“
A neskôr, v roku 1991, teda v čase rozchodu s Judy Nelsonovou, pre nemecký mesačník Sports povedala: „Som rada, že je to všetko už za mnou, teraz mám konečne možnosť žiť tak, ako si zaumienim. Najmä však bez pretvárky a falše.“ Pred časom sa zase v rozhovore pre nemecký Die Welt takto vyjadrila k tomu, že ďalšia bývalá česká tenistka, Hana Mandlíková, tiež známa lesbickou orientáciou, očakáva narodenie dvojičiek: „Bude to krásne vidieť Hanu s deťmi. Či som aj ja po nich túžila? Bol to vždy môj sen, ktorý sa nenaplní. Jednoducho mi to nebolo dané,“ vyhlásila Navrátilová, ktorá s priateľom v USA založila kreditnú kartu Rainbow Card v prospech homosexuálnych organizácií. Mimochodom, Mandlíková minulý týždeň porodila chlapčeka a dievčatko.
Svalnatý „polomuž“
V pondelok sa na dvorcoch Roland Garros v Paríži začal druhý grandslamový turnaj roka. Pre domáce publikum mala byť magnetom nielen obhajkyňa vlaňajšieho titulu Mary Pierceová, ale aj ďalšia francúzska hviezda, Amélie Mauresmová. Divákov však ani jedna z nich nepotešila. Kým Pierceová vôbec nenastúpila kvôli zraneniu, Mauresmová spôsobila šok. Hneď v prvom kole ju totiž zdolala talentovaná Nemka Jana Kandarrová v dvoch setoch 7:5, 7:5.
A práve Mauresmová, 21-ročná žena s výrazne atletickou postavou, pred dvoma rokmi v Melbourne počas Australian Open najvýraznejším spôsobom od čias Navrátilovej rozčerila tenisovú atmosféru. Pritom mala možno iba smolu, pretože po tom, ako sa postupne predierala až do finále, kde podľahla Hingisovej 2:6, 3:6, sa o ňu začali čoraz viac zaujímať novinári.
„Rozhodla som sa náš vzťah netajiť a nič neskrývať. Môj život je vďaka tomu jednoduchší. Mám čistú myseľ, a to sa pozitívne prejavuje aj na mojej hre,“ vyhlásila vtedy Mauresmová o svojom vzťahu k Sylvii Bourdonovej, o dvanásť rokov staršej krajanke, s ktorou žila v Saint Tropez. Pre novinárov to bola sprcha, pretože od čias Navrátilovej, ktorej priateľky sedávali v hľadisku rovnako ako družka Mauresmovej, žiadna hráčka o svojom intímnom živote ešte takto otvorene nehovorila. S Bourdonovou, majiteľkou reštaurácie Le Gorille v St. Tropez, zoznámila Mauresmovú iba tesne pred Australian Open iná francúzska tenistka – Isabelle Demongetová. Vraj to bolo okamžité vzplanutie, láska na prvý pohľad. Následky pre vtedy 19-ročnú Amelie však boli zdrvujúce – zavrhla ju celá rodina a prerušila s ňou kontakty. A navyše, mnohí jej predpovedali, že podobne ako Navrátilová, aj ona príde o lukratívne zmluvy. Mauresmová sa však nezľakla a jej zmluvy na oblečenie a rakety zostali napokon aj po Melbourne bez škrabancov. Bývalá americká tenistka Pam Shriverová vtedy vyhlásila, že „teraz nepôjde o nič iné ako o ťažkú skúšku sponzorov“.
Oveľa horšie a nepríjemnejšie boli reakcie Mauresmovej súperiek ešte počas Australian Open. Američanka Lindsay Davenportová, ktorú Amélie vyradila v semifinále, napríklad vyhlásila, že „jej súperka hrala ako chlap“. Do ohňa nelichotivých prívlastkov priliala olej aj nemecká bulvárna tlač, ktorá dala Hingisovej do úst vyjadrenie, že „Mauresmová vyzerá ako polomuž“. Istá rozhlasová stanica si zase z vyšportovanej dievčiny spravila zlý kabaret, keď sa hlas imitujúci Mauresmovú vyznával z toho, že „papá špenát a ľúbi svoju 31-ročnú priateľku Sylviu“ a že jej vzorom je Mike Tyson.
A čo na to Amélie? „Hlavne som rada, že som sa otvorene priznala k svojmu vzťahu k priateľke. Mala som nejaké vzťahy aj predtým, s chlapcami aj dievčatami, ale žiaden z nich nebol taký silný,“ povedala Mauresmová pre americký Tennis Week. „Rozhodne nemienim vystupovať ako nejaká lesbická aktivistka. Ak však moja úprimnosť pomohla iným ľuďom, alebo k istej zmene názoru v spoločnosti, budem veľmi rada,“ pokračovala Amélie, ktorú veľmi trápilo, že s jej orientáciou sa nedokázali vyrovnať rodičia. „Sylvia mi v mnohom otvorila oči,“ povedala a dôrazne odmietla narážky, že ju jej priateľka iba využíva. „Má svoj dom, auto, jednoducho všetko. Na to ma vôbec nepotrebuje.“ Napriek všetkému sa Amélie v ďalšom období dosť ťažko psychicky vyrovnávala s veľkým treskom, ktorý nastal po jej lesbickom priznaní.
V tomto roku po vlaňajších zdravotných problémoch však opäť vychádza tenisové slnko 175 cm vysokej tenistky. A to aj napriek nedávnej finálovej prehre v Ríme s Juhoslovankou Jelenou Dokičovou a predčasnému vyradeniu v Paríži. S tohtoročnými štyrmi turnajovými triumfami je zatiaľ najúspešnejšou tenistkou roka.
Amélie, ktorá svojho času pózovala s priateľkou Sylviou aj na titulnej strane magazínu Paris Match, bola ešte pred Parížom v pohode: „Trénerka Alexia Dechaumeová dala môj herný prejav opäť dohromady, môj tenis má stúpajúcu výkonnosť, a čo je najdôležitejšie, sama z neho pociťujem pôžitok. Podstatným pre mňa je, že sa po tom všetkom nepríjemnom, čo som aj vďaka médiám prežila, už dokážem vyrovnať s tlakom okolia, nestresujem sa nepodstatnými vecami. Som uvoľnená a zdravá a na mojich výkonoch je to aj vidieť,“ vyznala sa Mauresmová po nedávnom víťaznom turnaji v Berlíne, kde vo finále zdolala ďalšiu tohtoročnú hviezdu, Jennifer Capriatiovú. „Už dávno som nebola taká šťastná,“ rozlúčila sa vtedy s novinármi Amélie.
V zákulisí sa šepká, že v pozadí jej psychickej pohody je nová priateľka Pascale. Keďže Amélie má už skúsenosti aj so svojou úprimnosťou, radšej o nej nehovorila.
JANA FRANKOVÁ