BRATISLAVA - Slovensko stále eviduje nezaplatené dlhy cudzích krajín v hodnote niekoľkých desiatok miliárd korún. Vláda sa včera tajne zaoberala aj vymáhaním týchto pohľadávok. „Pri vymáhaní pohľadávok došlo k posunu v Alžíri a na Kube, kde rokujeme o dohode v súvislosti s prepočtom konvertibilnej meny. Posun nastal aj v iných krajinách, kde pri vymáhaní pohľadávok dochádza prakticky už od roku 2000 k rastu finančných príjmov,“ povedal po rokovaní štátny tajomník ministerstva financií Vladimil Podstránsky. Ku konkrétnym zmenám v objemoch jednotlivých dlhov sa však odmietol vyjadriť.
Ešte minulý rok po podobnom rokovaní vlády informovala vtedajšia ministerka financií Brigita Schmögnerová, že v roku 2000 sa z problémových pohľadávok podarilo vymôcť o zhruba 120 miliónov korún viac ako v roku 1999. Na konci roka 2000 pritom pohľadávky Slovenska voči zahraničiu predstavovali 73,5 miliardy korún. Takmer 57 miliárd z toho predstavoval dlh Ruskej federácie. Významnejší objem dlhov bol evidovaný aj voči Nikarague (3,3 miliardy), Kube (2,9 miliardy), Sýrii (2,8 miliardy), Alžírsku (1,7 miliardy), Juhoslávii (1,5 miliardy) a ďalším.
Posun nastal v riešení chorvátskej zadlženosti voči Slovensku. Kabinet schválil návrh na uzatvorenie medzivládnej dohody medzi Slovenskom a Chorvátskom o vzájomnom vyrovnaní pohľadávok a záväzkov v rámci clearingového platobného systému s cieľom komplexného vyrovnania pohľadávky Slovenska voči Chorvátsku. Podľa tohto návrhu bude dlh Chorvátska vo výške 1,5 milióna cleraingových dolárov vyrovnaný splátkou v amerických dolároch v objeme 85 percent z pôvodnej nominálnej hodnoty v troch rovnomerných splátkach po 413-tisíc dolárov podľa dohodnutého splátkového kalendára do 15. januára 2004.
Ministri sa zaoberali aj dohodou s Alžírskom. Výsledok tohto rokovania zostal tajný, rovnako ako znenie dohody. (tasr)