od prvého varovania agentúr len šesť mesiacov.
Situácia Brazílie sa začala zhoršovať, keď jej pred dvoma týždňami zhoršili rating Moody‘s a Fitch. Teraz sa k nim pridala aj Standard & Poor‘s.
Ekonómovia odhadujú pravdepodobnosť neschopnosti Brazílie splácať záväzky v priebehu jedného roka na 50 až 70 percent. Minimálne do konca januára budúceho roka si však podľa nich krajina schopnosť splácať dlhy udrží.
Počet nezamestnaných Brazílčanov rýchlo stúpa, ekonomika stagnuje a zadlženosť sa prehlbuje. Investorov však straší aj predstava, že októbrové prezidentské voľby vyhrá ľavicový líder Lula Da Silva.
Najhorúcejší kandidát na nového prezidenta sa pokúšal investorov upokojiť. Prisľúbil, že bude rokovať s Medzinárodným menovým fondom a pracovať na tom, aby udržal dlh krajiny pod kontrolou.
Jeho poradcovia však hovoria niečo iné. Zahraničie dúfa, že Da Silvu vo voľbách porazí kandidát vládnej strany Jose Serra. Ten by mal pokračovať v reformách, ktoré spustil prezident Fernando Cardoso. Rating Brazílie je v súčasnosti štyri stupne pod investičným pásmom a od niektorých agentúr má krajina navyše negatívny výhľad. Požičať brazílskej vláde alebo firmám je riskantné a tomu zodpovedá aj úročenie úverov. Dlh krajiny sa odhaduje na 250 miliárd dolárov a úroky, ktoré z neho musí zaplatiť, sú na najvyššej úrovni za posledné tri roky. Brazílska mena reál sa už prepadla na historické dno. (tasr, bbc)