
Európskych a onedlho aj slovenských farmárov Brusel možno odstaví od doterajšieho prísunu štátnych peňazí za nadbytočnú úrodu. Namiesto toho by mali dostávať granty podľa rozlohy pôdy. FOTO - TASP
BRUSEL, BRATISLAVA – Európska únia sa pripravuje na postintegračný šok aj v oblasti poľnohospodárstva. Tento týždeň v Bruseli otvorili zvlášť citlivú tému dotácií.
Európskych a onedlho aj slovenských farmárov Brusel možno odstaví od doterajšieho prísunu štátnych peňazí za nadbytočnú produkciu mlieka, obilnín alebo hovädzieho. Namiesto dotácií by mali dostávať granty, ktorých výška by sa už neodvíjala od objemu produkcie, ale od rozlohy pôdy.
„Farmár by stále dostával od štátu peniaze, ale nemusel by vôbec zožať úrodu alebo nakŕmiť kravu,“ kritizuje návrh poľnohospodársky analytik Brian Gardner. Únia by však zavedením najviac tristotisícových grantov ušetrila a tieto peniaze by použila na regionálny rozvoj.
Revolúcia v európskej dotačnej politike je dôležitá aj pre slovenských farmárov. Tí návrh bruselského komisára pre poľnohospodárstvo Franza Fischlera zaregistrovali, no berú ho s rezervou. Šéf agrokomory Ivan Oravec: „Podľa mojich informácií sa už o návrhu dozvedeli Francúzi a všetko nasvedčuje, že ho budú vetovať. Bude to ostrý súboj medzi Nemeckom a Francúzskom.“
Ak by únia prijala Fischlerovu dotačnú reformu, po vstupe by ju museli prijať aj kandidátske krajiny vrátane Slovenska. Oravec si myslí, že ak aj návrh prejde, „určite to nebude skôr ako v roku 2006“. Naši farmári sa teda naďalej pripravujú na nábeh súčasnej európskej dotačnej politiky.
Fischler chce však úplne zrušiť spojenie medzi produkciou jedla a dotáciami. Jeho návrh má šancu na úspech. Prichádza totiž v čase, keď sa únia pokúša znížiť výdavky na rozširovanie smerom na východ a čelí spomaľovaniu ekonomického rastu a prehlbovaniu deficitu v rozpočtoch členských krajín.
Analytici upozorňujú, že prijatie tejto koncepcie by dalo európskym vládnym stratégom moc kedykoľvek v budúcnosti znížiť štátnu pomoc pre farmárov. „Fischler sa pokúša mapovať niečo, čo v budúcnosti zmení zaužívanú farmársku politiku,“ hovorí Bruce Ross, nezávislý bruselský konzultant pre poľnohospodárstvo. „Oddelenie dotácií od produkcie prináša riziko, že sa bude môcť s jednotnými platbami zahrávať a kedykoľvek ich znížiť.“
Únia dnes míňa na podporu poľnohospodárov ročne 49 miliárd eur, čo je približne polovica všetkých jej výdavkov. K zmene udeľovania dotácií, teda štátnej pomoci súkromným farmám, by malo dôjsť ešte pred plánovaným rozširovaním. Európska pätnástka sa rozrastie o desať krajín najskôr v roku 2004.