Navrhovaný zákon vytvára rovnaké podmienky na hospodárenie v lesoch bez ohľadu na vlastníctvo a správu lesov. V návrhu zákona sa počíta s podporou štátu na činnosti, ktoré sú ovplyvnené prírodnými a výrobnými podmienkami, ako aj obmedzeniami vo verejnom záujme.
V reakcii na vyjadrenia prezidenta Zväzu spracovateľov dreva (ZSD) SR Petra Lispucha v Národnej obrode z 3. júla to uviedol generálny riaditeľ lesníckej sekcie Ministerstva pôdohospodárstva (MP) SR Gérald Žarnovičan. "Treba podotknúť, že z celkovej výmery lesov je len 66 % lesov hospodárskych, 18 % sú lesy osobitného určenia a 16 % lesov ochranných. Až 70 % výmery lesov je zahrnutých do chránených území, čo výrazne zasahuje rôznymi obmedzeniami do obhospodarovania lesov," upozornil G. Žarnovičan. V tejto súvislosti by bolo podľa neho zaujímavé vedieť, "či pán Lispuch súhlasil s novým zákonom o ochrane prírody a krajiny, ktorý významne obmedzuje využívanie lesov na hospodárske účely".
Ako ďalej doplnil, zákon o lesoch nezakladá priame nároky na štátny rozpočet, aj keď ráta s podporou štátu na hospodárenie v lesoch s taxatívne vymedzenými titulmi podpory, ktoré sa budú každoročne konkretizovať podľa možností štátneho rozpočtu. "Argumenty, ktoré použil pán Lispuch, sú účelovo vybrané z dôvodovej správy, kde je uvedený odhad potrieb lesného hospodárstva bez priameho nároku na štátny rozpočet," tvrdí G. Žarnovičan.
Prezident ZSD SR Peter Lispuch sa v rozhovore pre denník vyjadril, že zväz s verziou zákona o lesoch, ktorú vláda schválila minulý týždeň, absolútne nesúhlasí, pretože byrokratizuje všetky činnosti v lese a zabetónuje doterajší stav neefektívneho hospodárenia a "doslova mrhania potenciálu, ktorý je v našich lesoch". P. Lispuch ďalej tvrdí, že ani za socializmu nemali štátne Lesy SR také výhody, ako má zabezpečiť tento zákon a "neschopnosť" vlastníkov hospodárne spravovať lesy sa má hradiť zo štátneho rozpočtu.