WASHINGTON - Americká armáda vypracovala tajný dokument, ktorý predpokladá mohutný útok proti Iraku. Na operácii by sa mali podieľať tri armády, stovky bojových lietadiel a spolu 250 000 vojakov. Informovalo včerajšie vydanie amerického denníka New York Times (NYT).
Denník spresňuje, že dokument označený ako operačný koncept predpokladá inváziu na iracké územia z troch smerov súčasne - zo severu, z juhu a zo západu. Pozemné operácie by mali podporovať masívne vzdušné údery na iracké ciele, ako sú letiská, diaľničná sieť a spojovacie uzly. Základne pre amerických vojakov a lietadlá by sa mohli nachádzať podobne ako v čase vojny v Perzskom zálive v Turecku, Kuvajte, Bahrajne, Katare a Spojených arabských emirátoch.
NYT s odvolaním sa na nemenovaný zdroj, ktorý sa podieľal na vypracovaní projektu, dodáva, že plán koncipovali experti z „ústredného velenia americkej armády v Tampe na Floride“. Noviny takisto s odvolaním sa na Biely dom informujú, že „prezident George Bush v tejto veci dvakrát prijal šéfa ústredného velenia generála Tommyho Francksa“. Nemenovaní americkí predstavitelia denníku naznačili, že s dokumentom nebol oboznámený minister obrany Donald Rumsfeld ani predseda zboru náčelníkov štábu americkej armády.
Podľa NYT je na dokumente mimoriadne zaujímavé to, že sa vôbec nezmieňuje o prípadných stratách na ľudských životoch, ktoré by si úder proti Iraku vyžiadal na americkej strane. Nespomínali sa ani ďalšie krajiny, ktoré by sa mali do operácie proti Iraku prípadne zapojiť. Rovnako chýbajú akékoľvek zmienky o tom, ako dlho by operácia mala trvať, akým spôsobom bude zaistená vzdušná podpora pozemných akcií, či budú nasadené elitné jednotky, či sa predpokladá i zapojenie hnutí odporu v uliciach Bagdadu. To podľa NYT naznačuje možnosť, že k „operačnému konceptu“ proti Iraku existujú aj ďalšie dokumenty, ktoré sú uchovávané v oveľa prísnejšom utajení.
Podľa NYT vysokí politickí predstavitelia zvažujú aj iné postupy ako sa zbaviť Saddáma Husajna. Vojenskí činitelia sa však domnievajú, že čím menší útok na Irak, tým menšia šanca na úspech. Napriek tomu, že o masívnom útoku na Irak sa v amerických médiách hovorí čoraz viac, podľa dokumentu útok na Irak stále nemusí byť bezprostredne nutný. Podľa viacerých znakov všetko nasvedčuje tomu, že USA sa pripravujú na veľkú leteckú a pozemnú operáciu. Armádne zdroje podľa amerického denníka tvrdia, že k útokom by mohlo dojsť na začiatku budúceho roka. „Dovtedy by sa mali vytvoriť čo najideálnejšie vojenské, ekonomické a diplomatické podmienky,“ napísal NYT.
(čtk, rek)
Dohoda o obnovení zbrojných inšpekcií stále chýba
VIEDEŇ - Organizácie Spojených národov a Irak sa zatiaľ nedohodli na obnovení medzinárodných inšpekcií na irackom území, ktoré by mali overiť, že Bagdad nedisponuje zbraňami hromadného ničenia. Po treťom kole rozhovorov predstaviteľov OSN a Iraku to oznámili svetové agentúry citujúce reprezentantov svetovej organizácie.
Zatiaľ nepovedali áno, vyhlásil generálny tajomník OSN Kofi Annan po schôdzke s irackým ministrom zahraničia Nadžím Sabrím. Podľa Annana sa terajší irackí predstavitelia vrátia do Bagdadu, aby poradili o ďalšom postupe. Sabrí vyhlásil, že ďalšie kontakty s OSN sa budú odohrávať na úrovni technických konzultácií, lebo existuje mnoho nevyriešených otázok. Zahraniční vojenskí inšpektori boli do Iraku vyslaní po odrazení irackej agresie proti Kuvajtu z roku 1990 a ich úlohou je zabrániť tomu, aby režim Saddáma Husajna obnovil výrobu zbraní hromadného ničenia.
Irak prerušil spoluprácu s medzinárodnými inšpektormi v roku 1998. Obnovenie inšpekčnej činnosti podmieňuje Bagdad uzavretím komplexnejšej dohody, ktorá by okrem iného uvoľnila protiiracké sankcie OSN a ktorá by sa rovnako zaoberala postojom Spojených štátov proti Iraku. Washington v minulosti opakovane upozornil na spojitosť medzi Irakom a medzinárodným terorizmom a americkí predstavitelia dávajú najavo, že terajší iracký režim treba odstrániť.
Ešte pred začatím tretieho kola rozhovorov s irackou delegáciou Annan upozornil, že diskusie vo Washingtone ani politika USA nie sú tým, čo ho priviedli do Viedne. „Riadim sa rezolúciami Rady bezpečnosti, a to, čo ponúkam, je ich obsah,“ uviedol generálny tajomník OSN.
(čtk)