Izraelský tank vchádza na palestínske územie neďaleko židovskej osady Necarim v pásme Gaza. Izraelskí vojaci zablokovali pobrežnú cestu v Gaze, potom, čo uväznili niekoľko Palestínčanov. FOTO -REUTERS
„Dlhá a často krvavá vláda Jásira Arafata ako šéfa OOP a neskôr predsedu palestínskej samosprávy by sa čoskoro mohla skončiť,“ tvrdí v denníku The Jerusalem Post analytik Beginovho a Sadatovho centra pre strategické štúdie pri Bar Ilanovej univerzite Dr. Hillel Frisch. Arafatov blízky odchod podľa neho signalizujú demonštrácie sociálne čoraz slabších Palestínčanov, potýčky medzi bezpečnostnými zložkami samosprávy a skupinou Hamas, i bezprecedentné výmeny vo vedení palestínskej bezpečnosti. Prispieva k tomu aj silnejúci medzinárodný tlak.
Arafatova snaha posilniť si postavenie vyvolala zemetrasenie v bezpečnostných zložkách. Najvyhrotenejší bol odchod Džibrila Radžúba, šéfa preventívnej bezpečnosti na západnom brehu Jordánu. Radžúb sa nechcel podriadiť Arafatovmu nariadeniu, aby opustil úrad a jeho muži odmietajú poslušnosť novému vedeniu. Radžúb, označovaný za možného Arafatovho nástupcu tvrdí, že skorumpované vedenie len čaká, kedy odíde do exilu, a odmieta funkciu guvernéra Džanínu, ktorú mu Arafat určil. Arafatovým slabým miestom je aj štruktúra jeho najvernejších, z ktorých mnohí v roku 1994 len prešli Arafatovým rozhodnutím z vedenia OOP do vedenia palestínskej samosprávy. Sú pre Palestínčanov nedôveryhodní. Radžúb a ďalší z možných Arafatových nástupcov Dahlán, bývalý šéf preventívnej bezpečnosti v Gaze, sa na palestínskych územiach narodili a majú tu silné zázemie. Práve marginalizáciou ľudí, ako sú Dahlan a Radžúb Arafat, stráca. Doteraz pomerne vyvážený model delenia moci medzi starých harcovníkov z OOP a mladých lokálnych lídrov sa začal vychyľovať smerom k tým menej obľúbeným. Arafat stavia na ľuďoch, ktorých podpora mu prináša len zlé body.
Podľa izraelských zdrojov sa teraz v jeho sídle skrýva z obavy pred zatknutím Tavfík Tiráví, šéf tajnej služby, ktorý je na zozname najhľadanejších mužov pre podporu teroristických útokov. Tiráví je voči Arafatovi lojálny, preto ho palestínsky vodca chráni. Zatiaľ to tak vyzerá, že kľúčom personálnej reformy palestínskej samosprávy nie je miera neprijateľnosti tej-ktorej osoby, skôr miera lojality k Arafatovi.
Kým v palestínskej samospráve prebieha boj o moc, USA, ktoré začali tvrdo presadzovať odchod Arafata, hľadajú lídra aj mimo nej. Pred niekoľkými dňami sa uskutočnilo neformálne stretnutie amerického viceprezidenta Dicka Cheneyho a námestníka ministra obrany Paula Wolfowitza s Omarom Karsúom. Tento bankár z Ramalláhu s európskym vzdelaním, ktorý žije v New Yorku, je predstaviteľom občianskeho hnutia Demokracia pre Palestínu. Karsú je tvrdým kritikom Arafata a už pred niekoľkými mesiacmi žiadal jeho odstúpenie. Má veľmi jasnú predstavu o reforme palestínskej samosprávy bez prítomnosti a vplyvu Jásira Arafata. Karsú má priaznivcov aj v Izraeli. Získal si sympatie ministra výstavby Natana Šaranského. Podstatná je však podpora na palestínskych územiach - o novom palestínskom vodcovi sa bude rozhodovať práve tam.
Izrael zadržal 21 Palestínčanov
JERUZALEM, KODAŇ - Izraelskí vojaci zadržali v noci na včera na západnom brehu Jordánu 21 Palestínčanov. Informovali o tom svedkovia a izraelské vojenské zdroje. Podľa izraelskej armády boli Palestínčania zadržaní v oblasti Hebronu, Betlehemu, Nábulusu, Jerichu a Túlkarmu. K zatýkanie došlo aj v palestínskej obci Daharíja, južne od Hebronu, kde izraelskí vojaci vyhlásili aj zákaz vychádzania.
Vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana vo štvrtok v Kodani vyzval Izrael, aby zrušil blokádu palestínskych území a prispel tak k zlepšeniu strašnej situácie obyvateľov. Podľa Solanu je v podmienkach blokády aj ťažké uskutočňovať reformy palestínskych úradov a bezpečnosti. (tasr)
Autor: JANA MIKUŠOVÁ, Haifa pre SME