FOTO - ČTK
Ivan Pilip (vľavo) sa neusmieva - vo vláde ani v parlamente nebude a Únia slobody musela ČSSD ustúpiť. Vladimír Špidla sa usmieva - čaká ho post premiéra a vo vláde bude mať väčšinu.
Podpisu koaličnej dohody sociálnych demokratov a Koalície už nestojí nič v ceste a už tento týždeň Česko pravdepodobne spozná zloženie novej vlády, ktorá oficiálne predstaví svoj program. Odhodlanie oboch strán byť vo vláde je silné a vyjednávania neohrozilo ani štvrtkové odstúpenie šéfky Únie slobody - DEU (US-DEU) Hany Marvanovej, ktorá nesúhlasila s vysokými deficitmi budúcich rozpočtov. Republikový výbor US, najpravicovejšieho zoskupenia, budúce rozpočtové deficity odobril.
Protiústavné podpisy?
Mať v dvestočlennom parlamente podporu 101 poslancov je hraničná situácia a politikov priviedla aj k hraničnému riešeniu, ako zabezpečiť v snemovni podporu pre vládu. Jeden z kľúčových bodov koaličnej zmluvy hovorí, že by tento dokument mali podpísať všetci zákonodarcovia z dolnej snemovne, ktorí sa tak vopred zaviažu podporovať vládne návrhy zákonov.
Podľa viacerých politológov je však takéto riešenie na hranici ústavných princípov, ba je dokonca protiústavné. „Keby to nejaká skupina poslancov dala na Ústavný súd, som presvedčený, že by to zrušil,“ uviedol napríklad Rudolf Kučera. Politológovia pripomínajú, že poslanec musí byť zodpovedný predovšetkým svojmu voličovi a až potom strane.
Politológ Zdeněk Zbořil dokonca tvrdí, že mu podobný princíp pripomína časy Národného frontu, keď museli všetci poslanci hlasovať jednotne. „Čo ak vláda prijme chybný zákon? Aj ten odhlasujú?“ pýta sa Zbořil. A Kučera dodáva: „Zákonodarcovia majú skúmať návrhy vlády, aby ich opravovali, to je bežný postup.“
Politológovia väčšinou chápu úsilie sociálnej demokracie nájsť mechanizmus, ktorý by zabezpečil stabilitu vratkej vládnej koalície. „Oni si navzájom nedôverujú a neveria ani vlastným poslancom, ale neviem, či je to najšťastnejšie riešenie,“ uviedol Zbořil. Dodal, že aj vláda si takýmto spôsobom zabezpečuje svoju neodvolateľnosť. „Je to opozičná zmluva v inej podobe, možno ešte horšia,“ myslí si.
Vo vláde väčšinovo
Koaličná zmluva počíta s väčšinovým hlasovaním vo vláde. Koalícia nebude mať právo veta. Dokazuje to jednoznačnú prevahu sociálnych demokratov - strany Koalície pre seba veto nedokázali vyjednať. Sociálni demokrati budú mať vo vláde sedemnásť ministrov, ktorí vždy dokážu šesť kolegov prehlasovať.
V prípade, že jedna zo strán nebude súhlasiť, spustí sa mechanizmus zmierovacieho konania, keď sa strany budú pokúšať o kompromis. Lídri Koalície sa domnievajú, že pokiaľ sa kompromis nenájde, nebude sa sporná vec vôbec predkladať.
Budúce dilemy
„Ak by ministri ČSSD schválili niečo, čo sa programovému vyhláseniu vymyká, máme aj tak v ruke faktické veto. Pretože ak ide o zákon, bez našich hlasov neprejde. A ak by prešiel, bolo by to porušenie inej časti zmluvy,“ povedal prvý podpredseda US-DEU Ivan Pilip, ktorý stranu vedie po Marvanovej rezignácii.
Ona však upozorňuje, že poslanci Koalície by sa mohli dostať do neriešiteľnej dilemy v prípade, že by ČSSD vo vláde silou prehlasovala svojich partnerov. „Buď porušia svoj podpis pod zmluvou, alebo svoje záväzky voči voličom,“ uviedla. Marvanová však svoj hlas vládnej koalícii sľúbila. Je možné, že sa stane podpredsedníčkou parlamentu, ktorému bude predsedať sociálny demokrat Lubomír Zaorálek. (mch, čtk)