Bratislava 9. júla (TASR) - Vytváranie lepších materiálno-technických podmienok pre prácu začínajúcich učiteľov je hlavným zámerom dnes schváleného zákona o Pôžičkovom fonde pre začínajúcich pedagógov.
Financie z pôžičky budú môcť začínajúci pedagógovia čerpať na úhradu nákladov na kúpu bytu a jeho rekonštrukciu, bytového zariadenia a ďalšie vzdelávanie.
Pôžičku bude možné priznať žiadateľovi, ktorý skončil vysokoškolské štúdium v učiteľských študijných odboroch, je občanom SR s trvalým pobytom na jej území a zaviaže sa pracovať v rezorte školstva najmenej päť rokov s uzavretou pracovnou zmluvou na výkon pedagogickej činnosti. Najvyššia poskytnutá výška pôžičky nesmie prevýšiť 250 tisíc Sk, pričom sa bude splácať najviac do 15 rokov od uzatvorenia zmluvy s úrokovou sadzbou štyri percentá ročne počas celej doby splácania. Ak dlžník odpracuje v rezorte päť rokov, odpíše sa mu zo základu pôžičky 25 tisíc Sk, v prípade desiatich rokov sa mu odpíše ďalších 25 tisíc. Pôžičku možno žiadateľovi podľa tohto zákona poskytnúť iba raz, a to do troch rokoch od skončenia vysokoškolského štúdia.
Zdrojmi fondu budú prostriedky poskytnuté z Fondu národného majetku, splátky z pôžičiek poskytnutých z fondu, dary a príspevky od tuzemských a zahraničných právnických a fyzických osôb, úroky z prostriedkov fondu uložených v banke i z poskytnutých pôžičiek, sankcie za porušenie zmluvných podmienok, poplatky a náhrady podľa obchodných podmienok určených v zmluve o pôžičke, dotácie zo štátneho rozpočtu a iné príjmy.
Fond by mal byť zriadený ako neštátny. Jeho orgánmi budú rada, riaditeľ a dozorná rada. Radu fondu sa bude skladať z jedenástich členov vymenovaných ministrom školstva a budú ju tvoriť traja zástupcovia Ministerstva školstva SR a po jednom zástupcovi každého kraja v SR delegovaných príslušnými prednostami krajských úradov.
*zg rč