
George W. Bush. ILUSTRAČNÉ FOTO – REUTERS
WASHINGTON – Kapitalizmus zrejme zmení tvár. Burzy, ktoré tvoria základný kameň fungujúceho súkromného vlastníctva, budú po sérii účtovných škandálov nadnárodných gigantov podliehať prísnejšej kontrole. Odhalenie „čiernych“ účtovných kníh niekoľkých korporácií priviedlo za posledný polrok na mizinu státisíce drobných akcionárov. Iniciatívy na zastavenie poklesu dôvery investorov k burzovým správam sa chopil kabinet Georgea W. Busha.
Americký prezident vo včerajšom prejave oznámil plán posilnenia vplyvu burzového dohľadu Securities and Exchange Commission. Táto komisia, ktorá vyšetruje podozrivé praktiky korporácií, bude môcť nazerať do účtovníctva firiem častejšie a nebude sa spoliehať len na správy audítorov.
Bushova republikánska, čiže pravicová administratíva bola vždy naklonená korporátnej Amerike, no paradoxne sa práve počas jej vládnutia začal bezprecedentný proces vyšetrovania „veľkého biznisu“. Decembrový kolaps energetického gigantu Enron znamenal najväčší bankrot v amerických dejinách a spustil celú sériu megaškandálov.
Dôsledky nedávneho odhalenia účtovných praktík Enronu, WorlComu, Xeroxu alebo Mercku prekročili hranice Wall Street a zasiahli akciové trhy v Tokiu, Miláne, Frankfurte, Paríži alebo Londýne. Škandálu najnovšie čelí aj francúzsky mobilný operátor Vivendi.
S cieľom zastaviť epidémiu „enronitídy“ volá Biely dom po okamžitej trestnoprávnej zodpovednosti šéfov korporácií s podvodným účtovníctvom. Doteraz im namiesto väzenia hrozili iba finančné pokuty. „Dôkladne prešetríme všetkých ľudí, ktorí prekročili zákon,“ sľubuje Bush. „Potrestáme vinníkov. Dlhujeme to každému zamestnancovi, akcionárovi a investorovi v Amerike.“
Pochybnosti však vyvoláva minulosť samotného Busha. Americkí novinári ho dotlačili do defenzívy, keď sa ho spýtali na niekdajšie pôsobenie v kresle riaditeľa rafinérie. Začiatkom deväťdesiatych rokov Bush ako vrcholový manažér vlastnil akcie firmy, ktorú riadil a správa o ich neskoršom predaji sa na osem mesiacov stratila.
Predaj manažérskych akcií býva prvým impulzom pre burzovú komisiu, aby začala vyšetrovať účtovné škandály firiem. Aj v nedávno medializovaných škandáloch amerických korporácií sa riaditelia, ktorí videli do účtovných kníh, zbavovali svojich akcií skôr, ako sa o reálnom hospodárení firmy dozvedeli akciové trhy.
Manažéri sa tak, na rozdiel od ostatných akcionárov, vyhli neskoršiemu lacnému výpredaju, keď cena akcií na burze po zlých správach prudko klesla.
Prezident, ktorého politickí oponenti vyzvali, aby odhalil, čo sa vtedy vlastne stalo, odpovedal, že tieto obvinenia sú „obohratou platňou“. Neobjavilo sa nič nové, čo by neprezradil úradom, keď pred rokmi vyšetrovali jeho prípad a rozhodli sa nezažalovať ho, zdôraznil Bush.
TOMÁŠ VELECKÝ