Organizátori zopakovali scenár z osláv roku 2000 a rozdelili centrá zábavy do troch hlavných bodov. Hlavnému námestiu dominovalo obrovské pódium, na ktorom sa od popoludnia striedali speváci a kapely.
Michalská ulica sa premenila na obrovskú diskotéku osvetľovanú lúčami laserových svetiel s bizarnými obrazcami. Tretím miestom zábavy bolo klzisko na Hviezdoslavovom námestí.
Popoludní a v skorých večerných hodinách bolo ešte na korze vidieť aj starších ľudí či rodičov s deťmi, s blížiacou sa polnocou centrum začali napĺňať mládežníci, mnohí v nápaditých klobúkoch a kostýmoch. „Je to super, len je to tu trochu malé,“ hodnotil okolo jedenástej náladu gymnazista z Petržalky Lukáš, ktorý tancoval asi v polovici Michalskej ulice.
Polnoc sa chystal privítať so spolužiakmi vystrelením šampanského a odpálením svetlíc. O zákaze odpaľovať zábavnú pyrotechniku medzi davom vedel, mal na to však svoj názor. „Je to len raz za život – treba to riadne roztočiť!“ povedal.
Druhé tisícročie odišlo v ohlušujúcom rachote petárd, delobuchov a hvízdania vystreľovaných svetlíc. Na dlažbe končili fľaše od Huberta, ľudia pískali a vykrikovali. Skupiny odchádzajúce z centra ešte míňali zásoby delobuchov v postranných uliciach, kde otrasy zapínali alarmy odstavených áut.
Podľa údajov agentúry TASR odhadli organizátori, mestská časť Bratislava-Staré Mesto, počet účastníkov osláv asi na 70-tisíc ľudí. Zdravotníci Slovenského Červeného kríža ošetrili asi dvadsiatim ľuďom drobné rezné rany, asi tridsiati ľudia museli vyhľadať odbornú lekársku pomoc. Vyskytli sa aj viaceré prípady šoku v dôsledku výbuchov zábavnej pyrotechniky. K vážnejším narušeniam verejného poriadku však nedošlo.
Novoročné ranné slnko už našlo centrum vyľudnené, len technici skladali mamutie aparatúry a pódiá. Následky nočných osláv sa usporiadateľom a čistiacim službám podalo zvládnuť výborne – už napoludnie sa chodci, vracajúci sa z novoročných omší, prechádzali po čistých uliciach. Šialenstvo noci pripomínali len drobné črepy fliaš, ohorky cigariet a konfety v špárach medzi dlaždicami.
BARBORA MAROSZOVÁ