Bratislava 11. júla (TASR) - Postupné zosúlaďovanie slovenskej legislatívy z oblasti agropotravinárskeho sektora s právom Európskej únie pokrylo Ministerstvo pôdohospodárstva (MP) SR už na takmer 95 %. Z celkovo 220 právnych noriem z tejto oblasti musí Slovensko aproximovať ešte 11.
Novinárov o tom dnes informovala podpredsedníčka vlády SR pre európsku integráciu Mária Kadlečíková. Uviedla však, že okrem dobre rozbehnutého integračného procesu z pohľadu reálneho naplnenia predvolebného programu jej materskej Strany občianskeho porozumenia (SOP) v tomto hospodárskom odvetví aj po štyroch rokoch fungovania terajšej vlády naďalej pretrváva viacero vážnych vnútorných problémov.
"Niektoré naše plány, zaradené aj do komplexného programového vyhlásenia vlády sa nepodarilo zrealizovať. Hlavne nebol zastavený pokles výroby a konkurencieschopnosť vzrástla len čiastočne. Pretrváva vysoká zadlženosť podnikov, ktorá aktuálne činí zhruba 6700 Sk na hektár obrábanej pôdy. Stále je tu dosť nízka podpora produkčne znevýhodnených oblastí. Nevytvoril sa osobitný systém úverovania agrosektora a nepresadilo sa ani zníženie dane z pôdy," konkretizovala Kadlečíková.
Za vážny problém M. Kadlečíková považuje aj privysoké saldo zahraničného obchodu s agropotravinárskymi produktmi. "Ochranné opatrenia vlastného trhu sa mohli využívať aj intenzívnejšie a veľmi nedostatočná je i podpora exportu," dodala vicepremiérka. Pozitívne je však podľa nej možné hodnotiť zvýšenie ziskovosti a zintenzívnenie investičných aktivít tak v poľnovýrobe, ako aj v potravinárskom priemysle.
Rokovania o veterinárnych a fytosanitárnych otázkach SR s úniou už predbežne uzavrela. V ďalšom období sa podľa nej budú vyjednávania sústrediť už len na stanovovanie produkčných kvót základných agrokomodít a rozsahy rozpočtových zdrojov, s ktorými bude môcť slovenský agrosektor disponovať po začlenení do spoločenstva.
V súvislosti s využívaním výpomocí z predvstupových fondov EÚ Kadlečíková upozornila, že v rezorte pôdohospodárstva sa na širokú paletu projektov z programu PHARE doteraz využilo 28 miliónov EUR a ďalších zhruba 8 miliónov EUR sa má vyčleniť ešte na zabezpečenie systémov veterinárnej kontroly na Bratislavskom letisku, na opatrenia proti šíreniu nákazy BSE a tiež na dobudovanie Integrovaného administratívneho a kontrolného systému, ktorý bude po vstupe do EÚ zabezpečovať preverovanie účelnosti využitia agrodotácií. Využívanie zdrojov z programu SAPARD Slovensko po jeho aprílovom odsúhlasení predstaviteľmi EÚ ešte len rozbieha, keď sa už začínajú vyhodnocovať prvé projekty.
* iha nel