Katolíci a evanjelici sa dohodli na uznávaní krstu

BRATISLAVA – Dve najväčšie cirkvi na Slovensku – katolícka a evanjelická cirkev a. v. dnes urobia významný krok na ceste vzájomného zbližovania. Po niekoľkých rokoch príprav dnes podpíšu dohodu o vzájomnom uznávaní krstu.


Predstavitelia katolíckej a evanjelickej cirkvi dnes podíšu dohodu o vzájomnom uznávaní krstu. FOTO PRE SME - VERONIKA JANUŠKOVÁ



BRATISLAVA – Dve najväčšie cirkvi na Slovensku – katolícka a evanjelická cirkev a. v. dnes urobia významný krok na ceste vzájomného zbližovania. Po niekoľkých rokoch príprav dnes podpíšu dohodu o vzájomnom uznávaní krstu.

Obidve cirkvi dohodou deklarujú vôľu nevzďaľovať sa od seba, ale naopak hľadať body, na ktorých je možná dohoda. „Je to prvý veľký krok ekumenizmu v podmienkach Slovenskej republiky. Dosiahnutie dohody medzi katolíckou cirkvou, rímsko– i gréckokatolíckou, a evanjelickou cirkvou je významná vec, pretože ide o uznanie základnej kvality členstva v cirkvi. A krst je základnou identifikačnou črtou kresťanstva. Ide o vzájomný akt uznania a rešpektu voči kresťanom týchto cirkví navzájom,“ povedal pre TASR generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku Július Filo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Susedia už podpísali

Praktický význam bude mať vzájomné uznávanie krstu v prípadoch, keď dochádza k prestupu z jednej cirkvi do druhej. Význam bude mať aj pre zmiešané manželstvá. Katolíci aj evanjelici sa uznávajú ako platne pokrstení tým istým krstom.

Podobná dohoda bola už pred časom podpísaná v Nemecku, Poľsku, v Českej republike a inde.

Slávnostný podpis sa uskutoční v kaplnke Prezidentského paláca v Bratislave. Ide o symbolické miesto – Kaplnku sv. Barbory po rekonštrukcii posvätili predstavitelia katolíckej aj evanjelickej cirkvi. Symbolický je aj dátum – tohtoročný 4. jún je Svätodušným pondelkom, čo je sviatok pre obe cirkvi. Podpis v rámci ekumenických bohoslužieb za účasti prezidenta Schustera vykonajú najvyšší predstavitelia oboch cirkví.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnaké ponímanie

Dohoda zvýrazňuje, že ponímanie krstu je v obidvoch cirkvách totožné. Je znakom prijatia do spoločenstva s Bohom. Človek sa podľa kresťanského učenia stáva Božím dieťaťom a zbavuje sa dedičného hriechu. „Pokrstený sa zároveň stáva členom cirkvi a rozhoduje sa pre formu praktizovania svojej viery. Teda katolík pre rímsko– alebo gréckokatolícku, evanjelik pre evanjelickú,“ vysvetľuje hovorca Konferencie biskupov Slovenska Marián Gavenda.

Pre platný krst treba vysloviť platnú krstnú formulu (Ja ťa krstím v mene Otca i Syna i Ducha svätého) a vykonať krstný úkon – pokropenie, ponorenie alebo liatie vody na hlavu. Podmienkou je, aby voda stekala. Práve forma obradu predstavovala dosiaľ rozdiel, cirkvi sa teraz dohodli na používaní rovnakej formy.

SkryťVypnúť reklamu

Cirkevný sobáš rodičov nie je podmienkou

Podľa tradície katolíckej aj evanjelickej cirkvi sa krst udeľuje už malým deťom. Pre pokrstenie dieťaťa nie je podmienkou cirkevný sobáš rodičov. „V katolíckej cirkvi sa podľa kánonického práva vyžaduje splnenie dvoch vecí – o krst musí požiadať aspoň jeden z rodičov, a musí byť zaručená výchova dieťaťa vo viere. Ak nie je záruka, že je vôľa dieťa aj ďalej kresťansky vychovávať, nemá zmysel vyslúžiť sviatosť,“ hovorí Gavenda. Nestačí teda, ak o krst žiada stará matka dieťaťa, zárukou výchovy dieťaťa vo viere však môže byť aj krstný rodič. „Najlepšou zárukou sú však rodičia, ktorí praktizujú svoju vieru,“ hovorí Gavenda.

Za vyslúženie krstu sa neplatí, niekde je však zvykom, podobne ako v prípade sobášov, prispieť „na kostol“.

SkryťVypnúť reklamu

Za normálnych okolností sa krstí vždy v kostole. V mimoriadnej situácii môže krstiť ktokoľvek a kdekoľvek – podľa katolíckej náuky pokrstený aj nepokrstený človek, u evanjelikov každý konfirmovaný kresťan. „Za mimoriadne okolnosti sa považuje napríklad nebezpečenstvo alebo blízkosť smrti. Podmienkou je vyslovenie krstnej formuly za súčasného dodržania formy. Musí tu zároveň byť vôľa konať vo chvíli krstu tak, ako koná cirkev,“ hovorí Gavenda. (mar)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 816
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 478
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 355
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 271
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 149
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 773
  7. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 365
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 2 277
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu