
Skupina utečencov, ktorej sa útek pod Lamanšským prielivom nepodaril. Na druhý deň sa o to pokúsia znovu - spolu so stovkami ďalších. FOTO - REUTERS
Stretnutie ministrov Nicolasa Sarkozyho a Davida Blunketta v Paríži prinieslo prvý raz konkrétny výsledok. Zmena v postojoch k táboru, z ktorého stovky utečencov denne riskantným spôsobom utekajú cez tunel pod Lamanšským prielivom do Británie, však prišla o niečo skôr. Zlomom bol nástup novej francúzskej vlády. Tá v máji prvý raz pripustila, že splní požiadavku Británie a tábor zatvorí.
V niekdajšom hangári eurotunela a potom dočasnom útulku pre kosovských utečencov v Sangatte sa dnes zdržiavava asi 1500 ľudí - hlavne Kurdov a Afgancov. Do Británie odtiaľ utiekli desaťtisíce utečencov. Davová panika, s akou sa vrhajú na ilegálnu cestu cez tunel, kazí Londýnu povesť. Darmo sa snaží vybudovať si reputáciu krajiny s prísnym azylovým systémom.
V posledných mesiacoch Briti a Francúzi diskutovali už len o tom, ako tábor zavrieť. Paríž chcel najskôr bojovať proti ilegálnej imigrácii a žiadal od Británie, aby zavedením nových imigračných predpisov znížila svoju atraktivitu. Vládne snahy vybudovať internačné strediská pre žiadateľov o azyl, sa podľa BBC v Británii nedarí presadiť a britský parlament už mesiace prežúva novú legislatívu. Včera sa dohodli aj na sprísnení hraničnej kontroly a spoločných opatreniach proti organizovanému zločinu, ktorý riadi pašovanie ilegálnych imigrantov. Sangatte je jedným z miest, kde prekvitá. Na základe nedávno prijatého francúzskeho zákona britskí colníci už teraz kontrolujú pasy na nástupiskách vlakov Eurostar Gare du Nord v Paríži a ďalšie opatrenia majú pribudnúť.
O tábore je rozhodnuté, ostáva už len vyriešiť, čo s utečencami. Minulý týždeň sa na túto úlohu ponúkol vysoký komisár OSN pre utečencov Ruud Lubbers a Británia i Francúzsko to privítali. Navrhol, že UNHCR preskúma jednotlivo štatút všetkých utečencov a rozhodne, koľkí majú nárok na politický azyl. Štatút utečenca vraj dostane len niekoľko sto ľudí. Nebudú medzi nimi Afganci, ich krajina sa vraj už považuje za bezpečnú.
Francúzsko sa už predtým zaviazalo splniť ďalšiu požiadavku Londýna, že do novembra dokončí nový bezpečnostný systém, ktorý bude podľa všetkého pri vstupe do eurotunela potrebný aj po zatvorení tábora.
Sangatte je len do krajnosti vyhroteným prípadom problému Európy. Po starom kontinente blúdia z krajiny do krajiny tisícky ľudí, ktorí sa tam dostávajú často ilegálne, a majú čoraz menšiu nádej získať povolenie, aby sa mohli usadiť.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ