Európa je uzavretá v sebe

Určite k najzaujímavejším hosťom festivalu patril britský režisér John Boorman, dvakrát nominovaný na Oscara a v roku 1970 ocenený v Cannes za réžiu filmu Leo posledný. Karlove Vary prispeli do jeho zbierky filmových trofejí cenou za mimoriadny umelecký .


Britský režisér John Boorman. Na Karlových Varoch získal cenu za umelecký prínos do svetovej kinematografie. FOTO - ARCHÍV


Určite k najzaujímavejším hosťom festivalu patril britský režisér John Boorman, dvakrát nominovaný na Oscara a v roku 1970 ocenený v Cannes za réžiu filmu Leo posledný. Karlove Vary prispeli do jeho zbierky filmových trofejí cenou za mimoriadny umelecký prínos svetovej kinematografii. „Nemyslite si, že končím,“ povedal novinárom šesťdesiatdeväťročný režisér.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Festival uviedol jeho slávnu snímku Deliverance (Vyslobodenie). Napriek tomu, že patrí k najvýznamnejším titulom sedemdesiatych rokov, u nás je pomerne neznámy. Preplnenú nočnú sálu uviedol do súvislostí: „Amerika mala za sebou mnoho problémov: hippies, zastrelenie prezidenta, Vietnam.“ Marek Eben, ktorý už tradične uvádza filmy s pichľavým humorom, na to reagoval: „Aj my sme na konci šesťdesiatych rokov mali problémy. A najväčším bol ten, že nám prezidenta nikto nezastrelil.“

SkryťVypnúť reklamu

Amerika dominuje

John Boorman pracoval najskôr ako filmový kritik, neskôr režíroval dokumentárne filmy pre BBC, nakoniec ho oslovil hraný film a zakotvil v Hollywoode. „Odkedy ma pozvali do Hollywoodu, získal som v Británii špeciálne privilégiá. Po čase som pocítil paniku, a tak som odišiel. Do USA sa vraciam, pretože tam dostávam peniaze na filmy.“ John Boorman je k európskej tvorbe skeptický. „Európska kinematografia neexistuje, existujú len národné kinematografie, ktoré vznikajú na kolene. Musia mať za sebou amerického distribútora, a preto bude Amerika vždy dominovať.“ Európske filmy bez americkej podpory existujú, ale s drobným háčikom. Keďže ich financuje televízia, na plátnach kín sa dlho neohrejú.

Nízky štandard

Členstvo v Európskej filmovej akadémii mu umožňuje sledovať európsku tvorbu systematicky. Sťažuje sa však na jej nízky štandard. Za rok vraj vidí maximálne štyri excelentné filmy. Za najväčšiu slabinu považuje neschopnosť filmov prekročiť hranice krajín ich vzniku. „Chýbajú tu filmy, ktoré by boli európske a medzinárodné zároveň.“ Ani Hollywood s jeho dnešným kultom animovaných filmov, neušetrí kritiky. „Film sa približuje rytmu a štruktúre animovaných filmov, tak ako súčasné umenie zodpovedá hudobnému rytmu. Dnes už Hollywood nemôže točiť o prvej svetovej vojne, pretože sa nepredpokladá, že divák vie, čo sa počas nej dialo.“

SkryťVypnúť reklamu

Predtým divákov priťahovali westerny, dnes lámu všetky rekordy rozprávky. Boormana neoslovujú: „Podstatou príbehu je mýtus, a preto sú Harry Potter, Hviezdne vojny či Pán prsteňov také úspešné. Tolkien je fascinujúci, ale chýba mi tam sex, je to celé bezpohlavné a prázdne. Hobiti sú príjemní chlapíci, ale nie je na nich nič zlé.“

Vzťah k hercom

Vo Vyslobodení sa štyria priatelia rozhodnú splavovať divokú rieku Apalačského pobrežia. Počiatočný entuziazmus z nádhernej prírody a endorfínové opojenie pri splave sa začne pomaly trieštiť. Stretnutie s brutalitou domorodcov mení ich dobrodružný výlet v boj o prežitie. Herci Jon Voight a Burt Reynolds zabezpečili rozprestrenie psychologického napätia do maximálnych rozmerov.

„Môj vzťah k hercom je ako k deťom. Pri prvom dieťati si vytvárate teóriu, ako ho vychovávať. Pri druhom musíte túto teóriu modifikovať. Pri štvrtom sa na teórie vykašlete. Každý herec je jednotlivec, nerozdeľujem ich podľa národností. Niektorí potrebujú viac skúšať, iní preferujú spontánnosť, tak ako Reynolds,“ zhŕňa takmer štyridsaťročné režisérske skúsenosti.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 511
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 6 766
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 920
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 4 964
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 828
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 3 265
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 155
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 2 902
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu