Ani pri tohtoročnom „zvyšovaní“ podľa zákona o verejnej službe to nebolo inak.
Učitelia síce dostali vyššie tarifné platy, znížili sa im však osobné príplatky. Výsledkom je pokles reálneho platu.
Bývalý minister školstva Milan Ftáčnik sa hnevá, keď ho učitelia považujú za vinníka. Na svoju obhajobu zvolal tlačovú konferenciu, aby vysvetlil, ako to s platmi vlastne je. Na mzdy v školstve dnes podľa neho skutočne chýba približne 600 miliónov korún. Z toho vysokým školám chýba 130 a základným a stredným 470 miliónov.
„Chýbajú najmä prostriedky na nadtarifné zložky mzdy, a tak sa stráca motivácia pre kvalitných učiteľov,“ povedal. Hoci oproti minulému roku bolo na mzdy pre rezort školstva vyčlenených o 2,4 miliardy viac, nestačia pokryť záväzok vlády k zákonu o verejnej službe.
Zodpovednosť za daný stav a jeho vyriešenie má podľa neho vláda, ktorá pri avizovaní snáh rezortu školstva o zvýšenie finančných prostriedkov navrhla počkať na skutočný účinok zákona. Strana, ktorej je predsedom, preto bude vládu žiadať, aby svoj záväzok z mája 2001 finančne zabezpečila. Pedagógovia by podľa neho mali dostať osobné príplatky vo výške sľúbených šesť percent objemu miezd - a nie 1,5 percenta, ako majú teraz.
Terajší minister školstva Peter Ponický tiež priznáva, že peňazí na platy nie je dosť.
Tarifné platy sa síce pokryjú, osobné príplatky pre všetkých však zatiaľ nie. „K platom musím povedať jednu vec - už v minulej tabuľke boli priemerné platy vysokoškolských učiteľov kategórie docent či profesor okolo 20 000 korún. Dnes je to o niečo viac. Čo sa týka príplatkov, v minulosti ich dostávali aj takí ľudia, čo na ne nemali nárok - napríklad ako tzv. špičkoví odborníci. Tí sa dnes sťažujú, že zvyšovanie nebolo také, ako očakávali,“ tvrdí Ponický.
Chybu vidí aj u predchádzajúceho ministra: „Pán Ftáčnik síce porovnával bývalú platovú tabuľku s terajšou, ale v najvyššej kategórii. To nebolo správne, lebo ľudí v najvyššej kategórii je málo. Mal porovnať každú kategóriu.“ Tvrdí tiež, že nemal sľubovať niečo, čím si nebol istý.
Optimisticky však dodáva: „Kde je povedané, že toto nie je len základ a že na budúci rok učitelia nedostanú viac?“ SOŇA REBROVÁ