Okrem výbornej konkurencie, ktorá zvukom mien dosahuje takmer vizitky mítingov Zlatej ligy, má škandinávske podujatie mimoriadne vážny dôvod na zvýšenú pozornosť. Zajtra 17. júla bude presne deväťdesiat rokov od založenia Medzinárodnej asociácie atletických federácii (IAAF). Hneď po skončení Hier V. olympiády vo švédskej metropole si sadli páni zo sedemnástich krajín (medzi nimi i z Česka a Uhorska) aby založili IAAF. Pravda, až do minuloročného kongresu v Edmontone patrilo jedno z dvoch „áčiek“ v mene organizácie slovku – amatérska (teraz asociácia), čo vystihuje vývoj „strechy kráľovnej športov.“ Práve ona bola desaťročia silou tradicionalizmu, ktorá bojovala sprvoti za skutočný amaterizmus, potom ticho podporovala ten skrytý, aby sa stala športovou organizáciou s prepracovaným systémom finančných odmien. IAAF má jednu významnú prioritu. Zo všetkých celosvetových združení (nielen športových) má najviac členských štátov – 210.
Štokholmský olympijský šta-dión je bohatý na historické výkony. Slovensko má naň tiež peknú spomienku. Igor Kováč tam utvoril v roku 1997 skvelý národný rekord na 110 m prekážok 13,13 s. Domáci fanúšikovia sa pravdaže najviac tešia na 25-ročnú štíhlu blondínu Kajsu Bergqvistovú. Rodáčka zo Sollentuny dosiahla v tejto sezóne už výborných 204 cm, čo je aj desiaty historický výkon. Na doterajších veľkých podujatiach ostro súperila s Juhoafričankou Hestrie Cloteovou a prekvapením halovej sezóny, šampiónkou spod viedenskej strechy Marínou Kupcovovú z Ruska. Dosiahla tam úctyhodných 203 cm. V mužskom sektore bude osem skokanov s lepším výkon ako je 230 cm.
Svetový rekord budú zrejme najvážnejšie atakovať žrdkárky. Po prvý raz sa vonku stretnú svetová rekordérka Američanka Stacy Dragilová (481 cm), halová rekordérka Svetlana Feofanovová (474 cm). Zíde sa celý stupeň víťaziek z MS 2001 v Edmontone: 1. Dragilová, 2. Feofanovová (Rusko), 3. Monika Pyreková (Poľsko).
Nesmierne zaujímavé bude stretnutie tohtoročnej jasnej svetovej jednotky (v tabuľkách mu patrí sedem najlepších výkonov, najviac 92,61 m) 29-ročného Rusa z Podolska Sergeja Makarova so svetovým rekordérom (98,48 m) a trojnásobným olympijským víťazom (1992, 1996, 2000, roku 1988 bol druhý), s 36-ročným Janom Železným. V sezóne súperili raz, v Sheffielde vyhral bezpečne Makarov (92,61 m), Mladoboleslavčan bol druhý za 87,77 m.
PETER FUKATSCH