BRATISLAVA – V marci 2002 zaznamenali neurologické ochorenia u štyroch detí, ktoré vznikli v časovej súvislosti s očkovaním proti detskej obrne.
Detskú obrnu spojenú s ochrnutím (VAPP – postvakcinačnú poliomyelitídu) však možno vylúčiť. Uvádza sa to v súhrnnej informácii o neurologických ochoreniach, ktorú poskytla zástupkyňa hlavného hygienika Eva Máderová.
Tri deti, ktoré v marci zaočkovali proti obrne, zrazu začali mať komplikácie. Objavili sa u nich poruchy chôdze a príznaky ochrnutia.
Jedenapolročného syna Renáty Lalinskej z Bratislavy očkovali 19. marca. Päť dní po očkovaní sa zrazu nevedel postaviť. Potom dostal hnačky. Skončil v nemocnici na Kramároch. Po dvoch týždňoch sa chlapcov stav síce zlepšil, ale reflex v nožičkách nebol dobrý. Mal zasiahnuté nervy a podľa ošetrujúcej lekárky rehabilitácia môže trvať aj viac ako rok.
Ako sa píše v súhrnnej informácii, u troch detí, ktoré mali poruchy chôdze, mohol byť príčinou ochorení opakovaný parainfekčný zápal bedrového kĺbu v súvislosti s infekciami dýchacieho a zažívacieho traktu. Ďalšou príčinou mohla byť obrna, ktorá vznikla pri rotavírusovej infekcii, ako aj vírusový zápal mozgových plien neznámeho pôvodu, ktorého vznik dva dni po očkovaní vylučuje súvislosť s očkovaním, píše sa v správe.
U jedného dieťaťa, ktoré malo horúčku a kŕče spojené s krátkodobým bezvedomím, súvislosť s očkovaním nemožno na základe dostupných údajov ani vylúčiť, ani potvrdiť. Vzniklo až po tretej dávke vakcíny, keď je vznik reakcie po očkovaní málo pravdepodobný. Dieťaťu sa za štyri dni po očkovaní podlamovala ľavá nožička. Stav sa po dvoch dňoch upravil. V biologickom materiáli sa vakcinačný kmeň vírusu poliomyelitídy neidentifikoval.
Zdravotný stav detí sa upravil bez akýchkoľvek následkov, konštatuje sa v správe. (ru, tasr)