KOŠICE – Policajná inšpekcia v Košiciach preverovala sťažnosť Košičanky D. M. Týkal sa článku, publikovaného v regionálnom denníku, v ktorom boli zverejnené informácie o daňovom podvode vo výške 100 miliónov korún. Podľa sťažovateľky, ktorá mala byť do kauzy zainteresovaná, uverejnením informácií boli porušené jej ľudské práva. Základný problém vidí v tom, že sa o obvinení dočítala v médiách skôr, ako sa ich oficiálne dozvedela.
Aj keď inšpekcia považuje sťažnosť za neopodstatnenú, podľa záverov jej vyšetrovania hovorkyňa Krajského riaditeľa policajného zboru v Košiciach Jarmila Petrová porušila viaceré vnútorné predpisy.
Hovorkyňa obvinenie odmieta. Podľa jej vyjadrenia postup bol v súlade s platnou právnou úpravou. „Vychádzala som zo situačnej správy Krajského riaditeľstva v Košiciach. Krajská zvodka je prvotnou informáciou, že sa niečo stalo. Správa neobsahovala žiadne konkrétne údaje, na základe ktorých by sa osoba sťažovateľky mohla identifikovať, dodržala som teda princíp prezumpcie neviny. Navyše, podľa našich predpisov, keď informácia nie je určená pre médiá, vyšetrovateľ ju musí označiť. V tomto prípade sa tak nestalo,“ zdôraznila hovorkyňa.
Od prešetrovania sťažnosti komunikácia hovorkyne s médiami viazne. Podľa stanoviska oddelenia pre tlač, informácie a spoluprácu s verejnosťou kancelárie ministra vnútra nejestvuje žiadne písomné usmernenie pre policajných hovorcov.
Podľa Petrovej informovanosť médií z jej strany bude limitovaná až do úpravy vnútorného predpisu ministerstva, na ktorej sa už pracuje. „Keď je to tak, ako tvrdí inšpekcia, potom funkcia krajského hovorcu je zbytočná,“ dodáva Jarmila Petrová. (sen)