Pred 10 rokmi sa začal rozpad

„Touto deklaráciou Slovenská národná rada vyhlasuje zvrchovanosť Slovenskej republiky ako základ suverénneho štátu slovenského národa,“ týmito slovami sa končila Deklarácia o zvrchovanosti Slovenskej republiky, ktorú pred desiatimi rokmi, 17. júla 1992, .

„Touto deklaráciou Slovenská národná rada vyhlasuje zvrchovanosť Slovenskej republiky ako základ suverénneho štátu slovenského národa,“ týmito slovami sa končila Deklarácia o zvrchovanosti Slovenskej republiky, ktorú pred desiatimi rokmi, 17. júla 1992, prijala Slovenská národná rada.

Tento akt bol len časťou už prebiehajúceho procesu, ktorý viedol k rozpadu Československa na dva štáty – Českú republiku a Slovensko – k 1. januáru 1993. Slovenskému parlamentu sa deklaráciu podarilo prijať až po niekoľkých neúspešných pokusoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Už prvé mesiace po novembri 1989 ukázali, že federácia v jestvujúcom stave je neudržateľná.

Začiatkom roku 1990 prerástla otázka nového názvu republiky na parlamentnej pôde v „pomlčkovú vojnu“ a výsledkom bolo ochladenie česko-slovenských vzťahov. Začali sa tiež objavovať diskusie o tom, kto na koho dopláca.

Vo februári 1992 bol na zasadaní spoločnej komisie ČNR a SNR v Milovách dohodnutý návrh zmluvy o zásadách štátoprávneho usporiadania, ktorý však krátko na to predsedníctvo SNR neschválilo. V marci boli rokovania prerušené s tým, že v rokovaniach o štátoprávnom usporiadaní by mali pokračovať až parlamenty, ktoré vzídu z júnových volieb.

O zvrchovanosti rokoval slovenský parlament už v júni 1991 a rovnaké témy zazneli opäť v novembri toho istého roku, keď bol z programu rokovania SNR stiahnutý obdobný návrh poslanca Antona Hykischa z Kresťanskodemokratického hnutia. Ďalší podnet Jozefa Prokeša zo SNS zaradiť zákon o zvrchovanosti na program schôdze neprešiel ani v marci 1992 a rovnako dopadol návrh Viliama Oberhausera z KDH o mesiac neskôr – pred hlasovaním opustila väčšina poslancov rokovaciu sálu. Koncom apríla 1992 sa poslanci rozhodli zaradiť prerokovanie deklarácie do programu májovej schôdze rady, tá však vyhlásenie, ktoré malo byť prijaté v znení Oberhauserovho textu, neprijala.

SkryťVypnúť reklamu

Osud federácie bolo možné predpokladať aj z výrokov slovenských politikov začiatkom roku 1992. Predseda HZDS a neskôr premiér Vladimír Mečiar Čechov obviňoval, že nie sú schopní „vytvoriť také podmienky, aby mohli žiť na princípoch rovného s rovným“. Jozef Prokeš si zase myslel, že „Slovensko má právo na samostatný štát nezávisle od toho, či v minulosti nejaký slovenský štát existoval, alebo nie.“ Postkomunistická SDĽ sa vtedy vyjadrovala nejasne v tom zmysle, že medzinárodnoprávna subjektivita nemusí vždy znamenať samostatný štát.

Aj spôsob, akým HZDS, ale i česká ODS viedli v roku 1992 predvolebnú kampaň, ukazoval na rozpory. ODS na čele s Václavom Klausom prisľúbila spoločný štát a rozumnú federáciu, nie však tzv. dvojdomčeky a dvojštátie, ktoré by boli falošnou federáciou. Na Slovensku HZDS vedené Mečiarom naopak získalo popularitu programom medzinárodného uznania zvrchovaného Slovenska. KDH pripúšťalo, že v otázkach štátoprávneho usporiadania a ekonomickej reformy sú volebné programy KDH a HZDS veľmi príbuzné. Požiadavka na samostatnosť mala ako prvá predvolebný ťahák SNS a niekoľko malých strán.

SkryťVypnúť reklamu

Vo voľbách v júni 1992 zvíťazilo vo Federálnom zhromaždení i v národných radách ODS-KDS a HZDS. Mečiarovo HZDS potom 3. júla zablokovalo opätovné zvolenie Václava Havla do funkcie prezidenta a v rovnaký deň, čo už „nová“ SNR deklaráciu o zvrchovanosti prijala, Havel oznámil, že odstupuje.

Za deklaráciu sa vyslovili všetci poslanci HZDS, SNS a väčšina poslancov SDĽ. Proti hlasovali všetci poslanci KDH. Na prvom stretnutí volebných víťazov sa predpovede skeptikov naplnili. HZDS prišla s predstavou štátu ako „ekonomického a obranného spoločenstva,“ čo ODS jednoznačne odmietla. V preambuli programového vyhlásenia českej vlády sa hovorilo o tom, že česká vláda musí pripraviť všetky opatrenia nevyhnutné na to, aby v prípade neúspechu ďalších štátoprávnych rokovaní, alebo napríklad v prípade vystúpenia Slovenska z ČSFR bola ČR schopná existovať ako samostatný štát. Rokovanie sa postupne presunulo na vládnu úroveň. Federálna vláda bola vytvorená ako pracovná a mala za úlohu pripraviť podmienky pre ústavný zánik federácie. Koncom augusta sa obidve strany dohodli na dátume rozdelenia: 1. január 1993. (čtk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 319
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 839
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 685
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 204
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 682
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 390
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 740
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 565
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu