
FOTO - TASR
Dosiahnutie parity nie je prekvapením. Doláru sa darí veľmi zle odvtedy, čo odhalenia účtovníckych podvodov vo veľkých amerických firmách prichádzajú v čoraz kratších intervaloch. Obrat v prospech eura tak ani nie je dôsledkom priaznivého ekonomického prostredia v eurozóne, ale nedôvery v dolár. „Finančné trhy v tomto najsledovanejšom kurze iba zohľadnili nerovnováhy, ktoré existujú v americkej ekonomike už dlhšie obdobie: vysoké zadlženie domácností a rekordný deficit bežného účtu,“ povedal analytik Tatra banky Robert Prega.
Pád dolára urýchlili účtovnícke škandály
V poslednom čase sa k týmto starým problémom pridal ďalší: slabá výkonnosť akciových trhov. „Klesajúce akciové indexy a pokles prílevu zahraničného kapitálu tak ešte viac otvárajú nožnice medzi vysokým deficitom bežného účtu a peniazmi potrebnými na jeho prefinancovanie,“ vysvetlil analytik.
Euro dosiahlo svoj vrchol krátko po jeho uvedení na devízové trhy v roku 1999. Ale vzápätí na to začalo klesať, a v októbri 2000 padlo na historické minimum. Na jedno euro stačilo 0,823 amerického dolára. Včera už obchodníci za euro platili 1,006 dolára. Mena eurozóny na paritu oproti doláru útočila niekoľko týždňov.
Hoci môže ešte tento týždeň dôjsť k tomu, že dolár časť svojich strát vymaže, z dlhodobého hľadiska bude podľa analytikov silnejšie euro. Aj tento týždeň sa bude zrejme niesť v rovnakom duchu, ako začal. Firmy, ktorých akcie sa obchodujú na Wall Street, budú zverejňovať hospodárske výsledky, čo môže dostať trhy pod ešte väčší tlak. Minulý týždeň indexy na hlavných amerických trhoch stratili sedem percent. Ide o jeden z najväčších prepadov za týždeň v histórii. Akcionári sa akcií zbavujú, pretože sa boja ďalších odhalení manipulácií s bilanciami podnikov.
Slabý dolár slovenskej ekonomike pomôže
Podľa analytika Slávie Capital Pavla Ondrisku možno považovať posledné oslabenie dolára za dobrú správu pre slovenskú ekonomiku.
Po určitom čase totiž môže slabý dolár prispieť k zmierneniu deficitu obchodnej bilancie. Ten je v súčasnosti jedným z najhorúcejších problémov slovenskej ekonomiky. Slovenský zahraničný obchod má už dlhšie takú štruktúru, že za viac dovezených tovarov platíme v dolároch (napríklad za ropu a zemný plyn), kým vývozcovia inkasujú dolárov menej. Slabý kurz dolára oproti korune sa teda prejaví viac v poklese dovozov ako vývozov, čo trocha stlačí obchodný schodok. Sprostredkovane by sa dlhodobejší slabý kurz dolára prejavil pozitívne aj na slovenskom priemysle. „Posilnenie eura oproti doláru pomôže dostať infláciu v eurozóne pod cielenú hranicu dvoch percent. Európska centrálna banka by tak mohla znížiť úroky, čo by privítalo hlavne Nemecko. A ekonomické oživenie v Nemecku, ktoré je naším najvýznamnejším obchodným partnerom, by samozrejme pomohlo aj priemyslu na Slovensku,“ myslí si Ondriska.
Lacný dolár však zároveň zníži príjmy z privatizácie SPP, keď sa budú zamieňať na koruny. „To predstavuje nepriaznivý vplyv oslabenia dolára pre verejné financie,“ dodal Prega. JANA BRONDOŠOVÁ