
kurz dolára oproti euru
Prezident americkej centrálnej banky Fed Alan Greenspan vo svojej pravidelnej polročnej správe pre Senát vyhlásil, že potrvá nejaký čas, kým sa účtovnícke škandály a ďalšie rany americkej ekonomike, kam zaradil aj útoky z 11. septembra a ekonomickú recesiu, zacelia. Dovtedy zostanú úrokové sadzby na rekordne nízkej úrovni. Zároveň dodal, že znehodnocovanie dolára sa preceňuje.
Tieto Greenspanove opatrné slová viedli na akciových trhoch k ďalším výpredajom. Šéf Fedu totiž neprišiel s upokojujúcimi správami, ktoré by pomohli stabilizovať trhy.
Na svetlo vychádzajú stále nové odhalenia účtovníckych machinácií. Americký telekomunikačný koncern Qwest znížil vlaňajší obrat o miliardu a stratu naopak zvýšil z 800 miliónov na 4,8 miliardy dolárov. Investori sa tiež dozvedeli, že viaceré firmy vylepšovali svoje bilancie nielen v období, ku ktorému sa pôvodne priznali, ale už dlhšie. Vo WorldCome mnohí nižší manažéri tieto praktiky odhalili, ale vedenie ich umlčalo. Americký burzový dohľad najnovšie obviňuje spoločnosti Duke Energy a El Paso, že spolu s ďalšími energetickými firmami robili fingované obchody, aby takto umelo zvyšovali svoj obrat.
Kritici sa obracajú proti americkému prezidentovi Georgeovi Bushovi, ktorý podľa nich chce zakázať to, z čoho pred časom sám profitoval vo firme podozrivej z finančných podvodov. Za najväčšieho falšovateľa výsledkov v USA totiž označujú vládu. Rakúsky denník Die Presse napísal, že v účtovných knihách americkej vlády sa veľmi často uvádzajú prehnané údaje o príjmoch, dlhy sú skryté a milióny sa z rozpočtu dostávajú „bočnými kanálmi“. Člen Kongresu Bill Frenzel tvrdí, že „v samotných účtovných knihách najpodvodnejších podnikov je menej manipulácií ako v rozpočte únie“.
Americký senát už prijíma prvé zákony, ktoré majú v budúcnosti zabrániť finančným škandálom. Napríklad za podvody s cennými papiermi bude hroziť trest odňatia slobody až do desiatich rokov, zakázaná bude likvidácia účtovných záznamov a zavedie sa nová právna ochrana pre osoby, ktoré na možný podvod upozornia. Nové pravidlá budú platiť tak pre účtovníkov, spoločnosti aj analytikov.
Minister financií USA Paul O‘Neill zatiaľ potvrdil, že Amerika naďalej zastáva politiku silného dolára. Dosiahnutie parity na kurze voči euru ho zrejme príliš neznepokojuje - zdôraznil, že pred dva a pol rokom euro stálo jeden dolár a 17 centov, pred deviatimi mesiacmi 83 centov. Aktuálny kurz je teda v strede tohto rozpätia.
Spokojná s kurzovým vývojom je aj Európska komisia. „Silné euro je záujmom eurozóny hlavne kvôli pozitívnemu vplyvu na udržanie inflácie pod kontrolou a podnecovanie domáceho dopytu,“ povedal hovorca komisie pre peňažné a ekonomické záležitosti Gerassimos Thomas. Odmietol dohady, že by silné euro mohlo poškodiť export.
JANA BRONDOŠOVÁ, tasr, reuters