Status žien v spoločnosti sa mení. Ako to však vyzerá za dverami bytu s rozdelením povinností v spoločnej domácnosti?
Pred rokom 1989 bol status žien všeobecne známy. Ich príjem bol nižší, úľavy na daniach, ako aj rodinné prídavky poberali zvyčajne muži. Preto sa muž profiloval ako živiteľ rodiny.
Nákupy, varenie, upratovanie, ale aj pravidelné návštevy s deťmi u lekára, rodičovské združenia, vyberanie a nosenie detí do škôlky boli „výsadou“ žien. Navyše, ako hovoria sociológovia, fungovala rodinná svojpomoc. A tak si ženy po tom, čo sa po návrate z práce postarali o deti, muža a domácnosť, ešte sadli za šijací stroj či k ihliciam alebo sa vybrali do záhrady.
Po roku 1989 k očakávaným zmenám na dedinách či v menších mestách nedošlo. Muži odchádzajú za prácou aj na niekoľko týždňov a celá starostlivosť o rodinu opäť zostáva na pleciach ženy.
Ťarcha každodennej zodpovednosti za chod domácností leží doteraz predovšetkým na ženách. Vyplýva to aj z práce sociologičky Zory Bútorovej Ona a on na Slovensku, kde sa podrobnejšie pozrela na rozdelenie úloh ženy a muža v spoločnej domácnosti.
Žena zásadne perie, varí, upratuje a umýva riad. Aj niektorí muži sa podujmú na tieto práce, ich podiel je však minimálny. Podľa prieskumu, ktorý uskutočnil FOCUS, pri niektorých činnostiach, ako je pranie alebo varenie, ženy od mužov ani neočakávajú pomoc a akceptujú fakt, že to vykonávajú ony.
Ženy očakávajú výdatnejšiu pomoc zo strany partnera predovšetkým pri príprave detí do školy, pri vodení do škôlky, pri bežných nákupoch, ale aj pri upratovaní a umývaní riadu.
Súčasná deľba práce v rodine podľa Bútorovej vyhovuje väčšmi mužom ako ženám. Podľa prieskumu sú ženy viac za partnerské manželstvo – rovnomerné rozloženie povinností, muži uprednostňujú patriarchálne manželstvo, kde ma výsostné postavenie muž. Treba však dodať, že s rastúcim vzdelaním aj u mužov narastá zmysel pre rovnocenné spolunažívanie. (hr)