Bratislava 19. júla (TASR) - Nové nástroje aktívnej politiky trhu práce (APTP), ktoré sa na základe zmeny legislatívy uplatňujú od začiatku tohto roka, neprispeli podľa Národného úradu práce (NÚP) výraznejšie k zníženiu nezamestnanosti na Slovensku. Za najmenej úspešné považuje v tomto smere zavedenie preplácania cestovných nákladov pre dlhodobo nezamestnaných alebo absolventov, ktorí si našli prácu mimo bydliska.
"Tento nástroj nesplnil očakávania. Ľudia, ktorí ho využili, by sa boli tak či tak zamestnali a z pohľadu medziokresnej mobility pracovných síl má veľmi malý význam," zhodnotil na dnešnej tlačovej besede riaditeľ odboru rozvoja trhu práce NÚP Miroslav Šamaj. Za prvý polrok uzavreli podľa neho úrady práce 8 667 dohôd o preplácaní cestovného v celkovej sume 80 miliónov Sk. Cestovné náhrady sú určené pre dlhodobo nezamestnaných, ktorí sú v evidencii úradov práce viac ako 12 mesiacov a absolventov nezamestnaných dlhšie ako pol roka. Z celkového počtu ľudí, ktorí využili tento nástroj, tvorili dlhodobo nezamestnaní 80 % a zvyšok absolventi. Najviac dohôd podpísali úrady práce v Košickom kraji - vyše 2 000 a najmenej v Bratislavskom kraji, kde to bolo len vyše 300.
Na podporu zamestnávania absolventov je zamerané vytváranie pracovných miest na čas určitý, počas ktorého dostáva zamestnávateľ na absolventa čiastku, pokrývajúcu minimálnu mzdu a príslušné odvody. Za šesť mesiacov uzavreli úrady práce so zamestnávateľmi 150 takýchto dohôd, v rámci ktorých sa zamestnalo 301 absolventov. Celková finančná podpora predstavovala 5,5 milióna Sk. "Tento nástroj nie je pre zamestnávateľov veľmi zaujímavý," zhodnotil M. Šamaj.
Najlepšie hodnotí NÚP zakotvenie absolventskej praxe priamo do zákona o zamestnanosti. Počet podpísaných zmlúv za týmto účelom dosiahol 1 872, pričom miesto, na ktorom by mali získať potrebné skúsenosti v odbore, obsadilo takmer 2 100 absolventov.
Na nástroje, vychádzajúce z legislatívy, dostal NÚP v tomto roku zo štátneho rozpočtu 604 miliónov Sk. Z vlastných zdrojov plánuje na aktívnu politiku vynaložiť 5 miliárd Sk, z toho jednu miliardu Sk na záväzky z minulých období a 4 miliardy na nové oparenia. Prostredníctvom nich pritom mieni "zaktivizovať" 20 % z celkového počtu evidovaných nezamestnaných. So 60 % prostriedkov schválených na APTP môžu nakladať okresné úrady práce a 10 % je určených pre krajské úrady. Zvyšná tretina prostriedkov je viazaná na centrálnej úrovni na plnenie úloh Národného akčného plánu zamestnanosti. Na realizáciu projektu verejnoprospešných prác vyčlenil NÚP v prvom polroku 600 miliónov Sk, ku ktorým pridal v tomto období ďalších 200 miliónov Sk.
* san zll