Počet veriacich v Česku klesol V Českej republike (ČR) sa k náboženstvu hlási 32,1 percent ľudí. Vyplynulo to z vlaňajšieho sčítania ľudí, domov a bytov, ktorého výsledky zverejnil Český štatistický úrad v utorok 16. júla. Z celkového počtu
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Počet veriacich v Česku klesol V Českej republike (ČR) sa k náboženstvu hlási 32,1 percent ľudí. Vyplynulo to z vlaňajšieho sčítania ľudí, domov a bytov, ktorého výsledky zverejnil Český štatistický úrad v utorok 16. júla. Z celkového počtu 10 230 060 obyvateľov ČR sa k náboženstvu hlásia 3 288 088 ľudí. Najviac členov má rímskokatolícka cirkev - 26,8 percenta všetkých obyvateľov a 83,4 percent z veriacich. Na druhom mieste je Českobratská cirkev evanjelická s 1,1 percenta obyvateľov a 3,6 percenta z počtu veriacich a na treťom mieste Cirkev československá husitská s jedným percentom z celkového počtu a s troma percentami z veriacich. Počet príslušníkov ďalších cirkví sa pohybuje pod hranicou jedného percenta. Pri sčítaní ľudu v roku 1991 sa za veriacich označilo 43,9 percent obyvateľov.
Najmenší anglický kostolík ožil Po 500 rokoch sa znova slúžila omša v pravdepodobne najmenšom anglickom kostole. Zúčastnilo sa na nej asi 30 veriacich, ktorí zaplnili tesný chrám svätého Andreja s plochou 25 štvorcových metrov. Slávnosť viedol kňaz z blízkeho benediktínskeho kláštora a v budúcnosti by sa tu mala slúžiť omša raz za mesiac. Kostol svätého Andreja v meste Upleatham v grófstve East Cleveland postavili v 11. storočí, ale od čias kráľa Heinricha VIII. sa využíval minimálne.
Tlak proti cirkvi na Kube vzrástol Na Kube narastá vlna represálií voči náboženskej slobode a prítomnosti katolíckej cirkvi. Povedal to riaditeľ talianskej pobočky medzinárodnej organizácie Pomoc trpiacej cirkvi Atílio Tamburini pre agentúru Fides. Po entuziazme, ktorý sprevádzal pápežovu návštevu na Kube v roku 1998 čelí cirkev znova nepriateľskému postoju. Kňazom, ktorých roku 1998 prišlo na Kubu 40, bránia v prístupe do médií, škôl a na verejné miesta. Vyslanie nových misionárov je nemysliteľné. Práve výchova dušpastierov je však podľa Tlačovej kancelárie Konferencie biskupov Slovenska, odvolávajúcej sa na Fides, najväčšou nádejou cirkvi na Kube. V súčasnosti je tam 300 bohoslovcov, čo je v porovnaní s rokom 1959 pred Castrovou revolúciou polovica. Pápež počas návštevy pred štyrmi rokmi dosiahol uznanie Vianoc za oficiálny sviatok a deň pracovného voľna, povolenie obmedzeného počtu slávnostných procesií a formácie vlastných kňazov. Cirkev podporila aj plán, ktorý navrhuje celonárodné referendum, parlamentný systém viacerých strán a reformy v oblasti civilného práva, ako je sloboda slova a zhromažďovania, amnestiu pre politických väzňov atď. Iniciatíva však stroskotala schválením zákona o neodvolateľnosti socialistického režimu 27. júna.
Príprava lodných kaplánov Kňazi so záujmom o prácu lodných kaplánov sa mohli v uplynulom týždni zúčastniť na formačnom kurze v Janove. Organizovala ho nadácia Migrantes, aby kňazov pripravila na špeciálnu misijnú “pôdu” mimo pevnej zeme. Lodní kapláni pracujú s ľuďmi rôznych jazykov, kultúr a rás. Na niektorých palubách žije trvalo aj 1 200 ľudí, ktorí sú na dlhé mesiace odlúčení od svojich rodín, nemajú možnosť chodiť do kostola alebo do nejakého spoločenstva. Preto je duchovná opora a pomoc kňaza veľmi žiadaná a prináša ovocie.