
Ivan Lexa sa cestou v lietadle správal žoviálne a nezdalo sa, že by mal ústa prelepené páskou. Jeho advokáti Juraj Trokan (vľavo) a Svetozár Chabada (vpravo) však včera tvrdili, že Lexa letel s ústami prelepenými páskou a vraj sa mu aj vyhrážali. FOTO SME - TÁŇA RUNDESOVÁ a TASR - VLADIMÍR BENKO
Lepiaca páska cez ústa, výmena kapitána lietadla i hrozby nakazenia AIDS vraj sprevádzali „nezákonnú“ deportáciu bývalého šéfa slovenskej tajnej služby Ivana Lexu z Juhoafrickej republiky na Slovensko. Lexov advokát Juraj Trokan to tvrdil na včerajšej tlačovej konferencii, zvolanej deň po tom, čo právnici podali sťažnosť proti uvaleniu väzby na svojho klienta.
„Zalepili mu (po príchode do lietadla) ústa páskou a oznámili mu, že pokiaľ dá o sebe vedieť alebo sa bude vzpierať, tak jeho brat a ja neodcestujeme z Juhoafrickej republiky, a ak, tak nakazení AIDS,“ vyhlásil Trokan, ktorý za Lexom po jeho zatknutí odcestoval do Pretórie.
Po skeptických pripomienkach novinárov, že ani sám Lexa sa na palube lietadla pred kamerami na údajné príkorie nijako nesťažoval, ale, naopak, k juhoafrickému sprievodu sa správal náramne kamarátsky, advokát pripustil, že pri deportácii osobne nebol a o vyhrážkach AIDS a prelepení úst pred odletom lietadla, ktorého kapitán vraj musel byť vymenený, sa dozvedel až od Lexu v Bratislave. So sprevádzajúcimi úradníkmi sa vraj bývalý riaditeľ SIS spriatelil „až neskôr“.
Lexa dva roky unikal pred stíhaním, teraz vo väzbe v bratislavskom Justičnom paláci čaká na súd. Obvinení proti nemu je celá séria - od zamestnávania „mŕtvych duší“ až po sabotáž proti bývalému prezidentovi. Za únos prezidentovho syna Michala Kováča mladšieho vyhlásil Vladimír Mečiar ako „zastupujúci prezident“ amnestie.
Paradoxne je však Trokan presvedčený, že slovenský súd by mal postupovať práve podľa precedensu v Kováčovom prípade, keď ho po únose do Rakúska viedenský súd odmietol vydať do Nemecka, kde mal podľa medzinárodného zatykača čeliť podozreniu z podvodu.
„Ak bol neprávom prevezený na Slovensko, nemôže byť súdený,“ myslí si advokát, ktorý včera pred novinárov predstúpil s kópiou príkazu juhoafrického Najvyššieho súdu o zákaze Lexovej deportácie. Ten však juhoafrická polícia nepočúvla, porušila Lexovo právo na obhajobu a vraj sa dopustila i falšovania dokumentov, len aby podľa obhajcu mohla vyhovieť želaniu slovenskej vlády dopraviť Lexu na Slovensko práve počas predvolebnej kampane. Navyše slovenský konzul odmietol poslancovi vystaviť náhradné doklady.
„Ivan Lexa sa cíti osobným väzňom premiéra Mikuláša Dzurindu a ministra spravodlivosti Jána Čarnogurského,“ vyhlásil Trokan. Súčasne však tvrdil, že sám Lexa bol rozhodnutý sa do vlasti vrátiť, a preto v Južnej Afrike nepožiadal o politický azyl a odmietol aj ponuku azylu výmenou za prezradenie „určitých informácií“. Akých, to Trokan odmietol spresniť.
Lexovi advokáti vo svojej sťažnosti namietajú aj proti prideleniu sudkyne, ktorá o väzbe rozhodla, premeškaným zákonným lehotám a aj proti tomu, že s vydaním medzinárodného zatykača a terajšou väzbou nevyslovil súhlas parlament, súhlas Národnej rady v auguste 2000 bol daný za odlišnej situácie. Trokan pomýšľa na rozšírenie sťažnosti, ktorú už pred tromi rokmi poslal do Štrasburgu. Tvrdí, že vinou kampane je jeho klient v očiach väčšiny verejnosti vinným a „nezostáva iné, len ho verejne popraviť na štadióne“. Advokát nepredpokladá, že by sa súd s Lexom začal ešte pred septembrovými voľbami, ale o výsledok nemá obavy: „Neexistujú dôkazy, aby bol odsúdený,“ zdôraznil.
Autor: MILAN SYRUČEK, čtk