Funkčný euroval môže podľa europoslanca Kozlíka zachrániť Slovensku približne polovicu z 1,5 miliardy eur, ktoré investovali v Grécku penzijné fondy a banky.
BANSKÁ BYSTRICA. Slovensko má v Grécku približne jeden a pol miliardy eur. Približne dve tretiny sú prostriedky z penzijných fondov a zvyšok peniaze bánk v gréckych dlhopisoch. Dodáva, že bez funkčného eurovalu nie sme schopní peniaze zachrániť.
Povedal to v pondelok exminister financií a poslanec Európskeho parlamentu Sergej Kozlík na prednáške pred preplnenou aulou Ekonomickej fakulty v Banskej Bystrici. Prednášali na nej aj europoslanci Igor Štefanec (SDKÚ) či Miroslav Mikolášik (KDH).
Slovensko schválením eurovalu podľa Kozlíka nezachraňuje Grécko, ale svoje investície.
„Tu sa nehrá o Grécko. Spontánny kolaps finančného systému by sa dotkol aj nás. Prostriedky z II. dôchodkového piliera by sa rozplynuli v Grécku,“ upozornil europoslanec.
„Pri eurovale sa skutočne nerozhoduje len o Grécku, ale aj o Slovensku. Musíme chrániť menu a naše úspory,“ dodal Štefanec predseda parlamentného výboru pre európske záležitosti.
Europoslanec upozornil, že riziko kolapsu krajín ako sú Taliansko, Portugalsko, Grécko, Španielsko a Írsko po páde Grécka je desaťkrát väčšie, ako terajšie riešenie gréckeho dlhu. „Euroval môže znížiť stopercentný odpis gréckych dlhov. Odhadujem, že funkčný euroval môže Slovensku zachrániť 700 až 800 miliónov eur,“ vyhlásil Kozlík.
Europoslanci diskutovali aj o návrhu na zvýšenie rozpočtu Európskej únie na roky 2014 - 2020. Zatiaľ čo Miroslav Mikolášik z KDH zvýšenie rozpočtu podporuje, Štefanec z SDKÚ je za jeho zníženie.