Brusel 24. júla (TASR) - Európska únia je odhodlaná nájsť v prípade tranzitu ruských občanov medzi Kaliningradom a zvyšným územím Ruska po rozšírení "pružné a efektívne" riešenie, avšak v rámci platnej európskej legislatívy, ktorá od občanov Ruska požaduje pri vstupe na územie únie víza. Ruskej delegácii to dnes počas rokovania v Bruseli oznámili predstavitelia EÚ.
"Využijeme všetky pružné nástroje, ktoré sú k dispozícii, ale v rámci legislatívy. Legislatívu nemožno meniť," vyhlásila po rokovaní hovorkyňa Európskej komisie Emma Udwinová. Podľa jej slov je EÚ pripravená s Moskvou ďalej rokovať, ale "nemožno rokovať o legislatíve únie, tá je nerokovateľná".
Dánske predsedníctvo EÚ, ktoré dnešnú schôdzku organizovalo, Rusom oznámilo, že obojstranne prijateľné riešenie otázky tranzitu ruských občanov z a do Kaliningradu "musí byť v súlade s pravidlami schengenskej legislatívy" a musia s ním súhlasiť budúce členské krajiny, ktorých sa to týka, teda Poľsko a Litva. Tie sa už medzičasom pripravujú na zavedenie vízovej povinnosti pre Kaliningradčanov od polovice budúceho roka.
EÚ na dnešnom rokovaní potvrdila vôľu čo najviac uľahčiť ruským občanom pohyb medzi Kaliningradom a zvyškom Ruska. Po rozšírení únie bude totiž toto územie obkľúčené dvoma novými členskými štátmi -Poľskom a Litvou. Zopakovala niekoľko praktických návrhov, vrátane vydávania víz na viac vstupov, ich zlacnenia, rozšírenia konzulárnych služieb v Kaliningrade.
Systém, ktorý bude nakoniec vytvorený, však "nemôže narušovať suverenitu dnešných kandidátskych krajín a nemôže byť prekážkou ich budúceho pristúpenia k Schengenu", zdôraznilo dánske predsedníctvo.
Ruské zdroje rokovania označili za ťažké a zložité. "Stanoviská zostávajú rovnaké ako na začiatku stretnutia, ale dohodli sme sa, že v dialógu budeme pokračovať," uviedol ruský zdroj. Moskva od začiatku nesúhlasí s plánom EÚ požadovať pri tranzite medzi Kaliningradom a Ruskom víza a okrem iného navrhovala vytvorenie tranzitných koridorov či zapečatených vlakov.
EÚ však aj po dnešnom stretnutí zostáva neoblomná a nič na jej postoji nezmenilo ani víkendové stanovisko francúzskeho prezidenta Jacqua Chiraca, ktorý v Soči označil plán na zavedenie víz za "neprijateľný".
"Ak francúzsky prezident vyvolal svojimi výrokmi o neprijateľnosti vízovej povinnosti nádeje u Rusov, že získajú nekontrolovaný bezvízový pohyb, dnešok bude pre nich rozčarovaním. Stanovisko únie sa totiž nezmenilo," povedal ešte pred schôdzkou jeden z diplomatov EÚ.
Podľa ďalšieho by bolo dobré, keby Rusi začali rozmýšľať prakticky. "Ak im naozaj záleží na bezproblémovom pohybe, mali by si uvedomiť, že s našou pomocou pri vydávaní víz a pasov, školení colníkov či budovaní hraničných priechodov bude pre ruských občanov ľahšie prechádzať cez hranice s vízami ako bez tejto pomoci a bez víz," uviedol.
V septembri predloží EK dokument s možnosťami vyriešenia spornej otázky. Definitívnu dohodu s Moskvou by chcel Brusel dosiahnuť na summite EÚ - Rusko 11. novembra v Kodani.
(spravodajca TASR Robert Sermek) dem