Turecké pobrežie Čierneho mora postihli po silných dažďoch záplavy, pri ktorých zahynulo najmenej osemnásť ľudí. Povodne poškodili aj most v meste Riza. FOTO – TASR/AP
Živelné pohromy na zemeguli:
20. júla – 26. júla 2002
Roztápanie aljašského ľadovca
Aljašské ľadovce sa topia tak rýchlo, že podľa správy zverejnenej v časopise Journal už spôsobili najmenej deväť percent z celkového stúpnutia globálnej hladiny morí za posledné storočie. Ľadovce sa topia dvojnásobnou rýchlosťou než pred 40 rokmi a každoročne prispievajú viac než o 0,1 mm k zvýšeniu celkovej hladiny morí. Toto množstvo sa zdá síce malé, no má vážne dôsledky pre oblasti s nízko položenými, rovnými pobrežiami, ako sú Bangladéš a mnohé tichomorské oblasti. Na Aljaške sa zaznamenáva zvýšenie priemernej ročnej teploty, ktoré sa rovná štvornásobku priemerného celosvetového nárastu.
Sucho
Mnohí austrálski farmári v Novom južnom Walese sú na pokraji finančného krachu. Príčinou je najhoršieho sucho, aké postihlo tento austrálsky štát za posledných takmer desať rokov. Dlhotrvajúce sucho postihlo aj asi 20 percent územia Queenslandu a veľkú časť Victorie. Ekonómovia varujú, že nedostatok vlahy by mohol stáť austrálske hospodárstvo 1,14 miliardy amerických dolárov.
* Takmer všetky južné štáty USA postihli mimoriadne suchá. Výnimkou je len Wisconsin.
Kobylky na Madagaskare
Na ostrov Madagaskar sa prihnali kŕdle kobyliek, ktoré predstavujú novú hrozbu pre krajinu ešte stále sa spamätávajúcu z vážnej politickej krízy a z katastrofálnej tropickej búrky začiatkom tohto roka. Hmyz zaplavil 450 hektárov obrábanej pôdy, čo je oveľa viac než pri poslednej veľkej invázii v roku 1996. Programy na ovládnutie kobyliek pozastavili pre nedostatok financií vyplývajúci z politickej krízy. Madagaskarská úroda utrpela veľké škody práve v čase, keď sa po sedemmesačnej kríze začala úroveň výživy zlepšovať.
Tropické cyklóny
Filipíny postihla tropická níž 13W, ktorá priniesla víchrice a prudké dažde. Zomrelo pri nich najmenej deväť ľudí.
* Smerom na juhojaponský ostrov Kjúšú sa koncom týždňa posúval silný tajfún Fengšen, ktorý sa postupne rozptýlil do tropickej búrky. Tropické búrky Fung-wong a Kalmaegi minuli pevninu a vyčíňali nad otvorenými vodami západného Pacifiku.
* Pri západnom pobreží Mexika sa vytvorila tropická búrka Douglas a hurikán Elida.
Krupobitie v Číne
V stredočínskej provincii Henan zomrelo minimálne dvadsaťdva ľudí a ďalších dvesto sa zranilo pri silnej búrke, počas ktorej padali krúpy veľké ako vajcia. Búrka ničila budovy, vyvracala stromy, poškodila okná áut a prerušila prívod elektriny. Obyvatelia tvrdia, že to bolo najprudšie krupobitie za posledných päťdesiat rokov.
Zemetrasenia
Oblasť okolo nemecko-belgicko-holandských hraníc postihlo zemetrasenie o sile 4,8 stupňa Richterovej stupnice, ktoré nespôsobilo vážnejšie škody.
* Pohyby Zeme pocítili aj obyvatelia južného Turecka, Gruzínska, severovýchodného Japonska, indonézskeho ostrova Bali a oblasti Sanfranciského zálivu.
Monzúnové katastrofy
Tisícky ľudí v indickom štáte Assam na severovýchode krajiny odrezali od sveta ničivé monzúnové záplavy, ktoré zatopili stovky dedín. Nešťastným ľuďom prišla na pomoc indická armáda. Záplavy spôsobili rýchle prívaly vody z himalájskych vrcholov, následkom čoho sa mnohé rieky vyliali z brehov.
* Najsilnejšie monzúnové dažde za posledných 30 rokov spôsobili v himalájskom kráľovstve Nepál najmenej 67 úmrtí. Prudké záplavy a zosuvy pôdy postihli mnohé stredné a východné oblasti krajiny.
Veličenstvo holub
Poštový holub, ktorý bol na ceste z Francúzska do Anglicka, pristál nakoniec v juhoafrickej diamantovej bani. Z pôvodnej trasy sa odklonil nad Lamanšským kanálom. Táto osemtisíc km dlhá púť je vôbec najdlhšia, akú kedy u holuba zaznamenali. Jeho majiteľ Henry Sinfield si myslí, že vták zosadol na nejakú loď a potom sa z nej vzniesol na južnú pologuľu. Holuba našiel v diamantovej bani južne od Kapského Mesta baník Vincent McGann. Keď si všimol jeho identifikačný krúžok, obrátil sa na Juhoafrickú štátnu organizáciu poštových holubov, ktorej však Henry Sinfield poradil, aby si vtáka radšej nechali, než by ho posielali loďou späť do Anglicka. Miestni prívrženci holubích pretekov sú nadšení a s holubom údajne zaobchádzajú ako s „veličenstvom“. Plánujú ho využiť na chov.
STEVE NEWMAN, The Los Angeles Times Syndicate