SALZBURG – Rokovanie ministrov vnútra Rakúska, Slovenska, Poľska, Slovinska, Česka a Maďarska v rámci Fóra Salzburg 2002 je zamerané na ochranu štátnych hraníc a začalo sa včera. Minister vnútra Ivan Šimko považuje zneužívanie azylových zákonov na ukrývanie hľadaných ľudí za vážny problém, najmä po teroristických útokoch na Spojené štáty. Aj preto vystúpil s iniciatívou, ktorá má toto riziko znížiť.
Salzburská deklarácia, ktorú podpísali všetci zúčastnení ministri vnútra, hovorí o vytvorení integrovaného pohraničného manažmentu. Vyhlásenie znamená, že Rakúsko posilňuje spoluprácu na poli bezpečnosti s okolitými krajinami kandidujúcimi do Európskej únie.
Plánuje sa periodická výmena údajov o azylantoch a migrantoch, štvrťročné vyhodnocovanie týchto dát, vytvorenie národných kontaktných úradov pre otázku ochrany hraníc, sieť špecializovaných miest na odhaľovanie falšovaných dokumentov, vzájomné hospitácie, spoločná analýza rizík, vypracovanie jednotného kľúčového študijného plánu na výcvik a budovanie zariadení ďalšieho vzdelávania na expertnej úrovni. (tasr)