HAAG - V Haagu pred Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu včera vystúpil bývalý šéf srbskej štátnej bezpečnosti Radomir Markovič. Zatiaľ najdôležitejší svedok potvrdil, že bývalý prezident Slobodan Miloševič vedel o všetkých krokoch armády a polície. Poprel však, že by existoval plán vyhladenia kosovských Albáncov. Poprel tiež, že by armáda alebo polícia páchali zločiny a diskriminovali Albáncov.
Markovič je zatiaľ najdôležitejším - takzvaným „zasväteným“ svedkom z najvyšších kruhov Miloševičovej epochy. Podľa BBC bol verným služobníkom Miloševiča počas jeho vlády a presne tak isto sa zachoval aj včera.
Miloševiča označil za „najlepšie informovaného činiteľa štátu“ a uviedol, že stál na vrchole veliacej hierarchie ozbrojených síl armády i polície, ktorým sa pripisujú mnohé masakry spáchané počas konfliktu v Kosove (1998-99). Ministerstvo vnútra podľa neho posielalo denne Miloševičovi i členom srbskej vlády tajné hlásenie o situácii v Kosove. Rovnako tak veleniu armády.
Poprel však tézu obžaloby, že by existoval plán spálenej krajiny, ktorého cieľom by bolo masové vyhnanie kosovských Albáncov.
Bývalý muž číslo jeden v Juhoslávii je obvinený zo zodpovednosti za vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti spáchané počas konfliktu v Kosove. V tejto juhosrbskej provincii zabili viac ako 900 ľudí a ďalších 800-tisíc vyhnali.
Bývalý šéf štátnej bezpečnosti, ktorého podrobil krížovému výsluchu sám obvinený, ktorý na súde vedie svoju vlastnú obhajobu, potvrdil, že Miloševičove inštrukcie týkajúce sa Kosova boli úplne jasné a všetky sa niesli v rovnakom duchu. „Našou úlohou je chrániť všetkých civilistov, ako srbských, tak i albánskych.“
Markovič pripustil, že v Kosove boli skutočne spáchané vojnové zločiny, ale podľa neho sa ich dopustili „jednotlivci“, a to ako z radov polície, tak i armády, ale nikdy to nebola armáda alebo polícia ako taká. Pripomenul, že v súvislosti s týmito zločinmi je trestne stíhaných okolo 200 členov ministerstva vnútra a armády.
Iný svedok obžaloby, kosovský Albánec Nikde Peraj, ktorý býval dôstojníkom juhoslovanskej armády, naopak v máji vypovedal, že v roku 1999 videl telegram s rozkazom pre armádu, aby „vyčistila“ západ Kosova.
Po Markovičovom výsluchu sa tribunál rozišiel na štyri týždne na prázdniny. Podľa pozorovateľov by sa po ich skončení už Miloševič nemusel obhajovať sám. Odborníci mu od začiatku radia, aby si prizval na pomoc skúsených právnikov. Teraz po zistení, že má slabé srdce, by ich mohol počúvnuť. A to aj napriek tomu, že tento súd naďalej neuznáva a tvrdí, že si predsa nemôže najímať advokátov pred neexistujúci tribunál. (čtk, kos)