Londýn 27. júla (TASR) - Britov často znepokojuje fakt, že úrady o nich zhromažďujú množstvo informácií. Podľa ochrancov osobných údajov ostrovania strácajú súkromie, o čom svedčia aj úvahy vlády o zavedení preukazov totožnosti.
Niet preto divu, že snaha štátu zasahovať do súkromia detí, ktoré sa do školských knižníc dostanú až po "overení" svojich odtlačkov prstov, vyvolala protesty.
Odborníci pritom tvrdia, že ľudia stále menej čítajú. A práve škola by mala podľa nich priviesť deti ku knihám. Jedným z miest, kde dieťa môže objavovať svet literatúry, je školská knižnica.
Mnohí z tých, ktorí vo svojom detstve navštevovali knižnice, sa ale pamätajú, koľkokrát stratili preukaz alebo knihu. Britské úrady sa preto rozhodli do zhruba tisícky školských knižníc zaviesť systém, ktorý malých čitateľov rozozná podľa odtlačku palca.
Palec totiž dieťa - na rozdiel od preukazu - hneď tak nestratí. Inštalované zariadenie je technicky také vyspelé, že dokáže určiť identitu čitateľa aj vtedy, ak je jeho palec špinavý, napríklad od čokolády.
Školy však zabudli upozorniť rodičov, že majú uložené odtlačky prstov ich detí. Nemenovaná matka žiaka katolíckej školy v západnom Londýne sa proti tejto praxi vzbúrila a obrátila sa na medzinárodnú organizáciu Privacy International a Akciu pre detské práva v školstve. Tie okamžite vyzvali školy, aby zakázali používať nasnímané odtlačky v detských knižniciach.