„Májové výplaty vo výške od 50 do 70 percent prekvapili stredný a pomocný zdravotnícky personál. Júnové výplaty už drasticky krátilo vedenie aj lekárom, pretože za máj chýbajúce mzdy doplatilo. Vedenie sa odvoláva na zlý cenový výmer, no myslím si, že ide o chybu manažmentu,“ povedal člen výboru odborovej organizácie Jozef Koloň. Zamestnanci na svoju situáciu upozorňujú v médiách a chystajú protestné zhromaždenie.
Podľa námestníka pre liečebno-preventívnu starostlivosť ústavu Juraja Palmaja je situácia spôsobená novou cenovou politikou založenou na platbách za výkony, pričom počty výkonov sú ohraničené objednávkou poisťovní. Cenový výmer je platný od januára tohto roku, no finančné problémy začal v ústave spôsobovať až od apríla. Zdravotníckemu zariadeniu chýba mesačne 600- až 700-tisíc korún na mzdy. Má doliečovacie oddelenia, kde sú výkony najlacnejšie. „Za týchto podmienok nie je možné zariadenie prevádzkovať pri súčasnom počte 125 zamestnancov. Už začiatkom roka dostalo výpovede takmer tridsať pracovníkov. Podľa objednávky poisťovní by sa mali redukovať aj počty lôžok. Zariadenie je však pred privatizáciou, ktorá situáciu podstatne zmení,“ zdôraznil Palmaj.
„Zatiaľ sme štátne zdravotnícke zariadenie. Keď situáciu nevie riešiť manažment, malo by ju riešiť ministerstvo zdravotníctva. To, že ideme do privatizácie, nie je pre nás riešením,“ reaguje Koloň.
Ústav, ktorý pôvodne slúžil na liečenie tuberkulózy, je dnes odborným liečebným ústavom na doliečovanie chronických ochorení. (bej)