Paríž 31. júla (TASR) - Aspoň pre obyvateľov a návštevníkov nemeckého mesta Schwerin bol 79. nemecko-francúzsky summit úspešný. Napríklad, 16-ročná Maria si podala ruku s francúzskym prezidentom Jacquom Chiracom dvakrát, kým s nemeckým spolkovým kancelárom Gerhardom Schröderom len raz, uvádza v dnešnom čísle denník Libération.
Francúzsky prezident Chirac dokonca nemeckú dievčinu pozdravil: Guten Tag. Nemecký spolkový kancelár sa natoľko ľuďom ulice nevenoval, nemá to vo zvyku, podotýka denník v spojitosti s utorkovým nemecko-francúzskym summitom.
Francúzsky premiér Jean-Pierre Raffarin, ktorý bol na svojom prvom francúzsko-nemeckom summite vo funkcii predsedu vlády, konštatoval, že o krátky čas tu budú "dve nové vlády". Nepriamo naznačil, že v Schwerine sa už nebude rokovať o ničom vážnom.
Jacques Chirac a Gerhard Schröder úprimnejšie ako zvyčajne priznali, že medzi nimi je niekoľko rozdielnych názorov v európskych otázkach. "Musíme ešte vyvinúť veľa úsilia," priznal pred novinármi francúzsky prezident. Do podrobností nezašiel, ale uviedol, že vzniknú pracovné skupiny na zblíženie stanovísk v troch kľúčových témach: jedna pracovná skupina pre rozšírenie Európskej únie a financovanie (v tom ide najmä o spoločnú poľnohospodársku politiku), druhá skupina pre otázky inštitúcií Európskej únie a tretia pre problematiku spoločnej obrany a bezpečnosti.
"Dohoda medzi Francúzskom a Nemeckom je bezpodmienečnou podmienkou na ďalšie budovanie spoločnej Európy," podčiarkol J. Chirac. Uistil, že Paríž a Berlín prídu na decembrový summit EÚ v Kodani so spoločným stanoviskom. Na kodanskom summite EÚ majú byť stanovené kandidátske krajiny, ktoré vstúpia do EÚ, podotkol v dnešnom čísle denník Le Figaro. Francúzsko a Nemecko vo Schwerine potvrdili, že nenarušia termíny rozšírenia.
Obnoviť francúzsko-nemecký dialóg majú ministri zahraničných vecí oboch krajín. Obaja majú tiež pripraviť "spoločné vyhlásenie" k 40. výročiu Elyzejskej dohody. Ňou sa v januári 1963 položili základy pravidelného spoločného francúzsko-nemeckého summitu. Stretnutia by sa mohli rozšíriť aj na oba parlamenty, predstaviteľov armád, prípadne aj na reprezentantov občianskej spoločnosti, navrhol Jacques Chirac.
Na nový vánok v dvojstranných vzťahoch, ktorý bol prisľúbený pred štyrmi rokmi, sa však stále čaká, podčiarkol Libération.