Bratislava 31. júla (TASR) - Finančné nezabezpečenie reformy verejnej správy v oblasti školstva kladie zvýšené nároky na manažérske schopnosti tak vedenia samosprávnych krajov, ako aj samotných riaditeľov gymnázií, stredných odborných škôl a učilíšť. Podľa vedúceho oddelenia školstva Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Ľubomíra Pajtinku štát dosiaľ nezbavil školy a školské zariadenia prevádzkových záväzkov z predošlého obdobia a sľúbené dotácie zo štátneho rozpočtu na druhý polrok sú zatiaľ v nedohľadne.
Predseda BSK Ľubo Roman je presvedčený, že riaditelia škôl by nemali byť len garantmi vyučovacieho procesu, ale aj schopní manažéri, ktorí by pre ne dokázali zarobiť peniaze. Súčasné slabšie populačné ročníky spôsobujú, že mnohé školské zariadenia zostávajú nevyužité a dali by sa prenajať na vhodné podnikateľské aktivity. Kým dosiaľ prenájom napríklad školských jedální riaditeľov finančne nemotivoval, lebo získané prostriedky odvádzali na účet ministerstva financií, dnes by ich mohli zužitkovať na vlastnú prevádzku.
Podnikateľsky využiteľných školských zariadení nie je málo. Veď pod správu BSK prešlo 16 gymnázií, 24 stredných odborných učilíšť, 36 stredných odborných škôl a 9 školských zariadení. Prostredníctvom prideľovania štátnych dotácií si BSK udržiava vzťah k súkromným školám, ktoré reprezentuje 16 súkromných a cirkevných gymnázií, 12 stredných odborných škôl, 2 učilištia a rovnaký počet školských zariadení. V školách kraja pracuje 4000 zamestnancov, ktorí sa starajú o vyše 30 000 študentov.
*eg rč
NNNN