
FOTO – TASR/EPA
lthu v roku 1930. Atletická Európa sa prvý raz stretla v Turíne 1934.
V Mníchove (6. až 11. augusta) sa zíde „starokontinentálny“ výkvet po osemnásty raz. Majstrovstvá Európy, a to je tiež napodiv, nepriniesli také veľká série víťazstiev ako napríklad na OH či MS. Ani zďaleka nepoznáme deväťnásobného olympijského víťaza (Nurmi a C. Lewis) či šesťnásobného majstra sveta (Bubka). Trojnásobný šampión z OH a rovnaký z MS oštepár Jan Železný má napríklad z vrcholného európskeho zápolenia jeden bronz (1994), hoci na ME štartoval trikrát.
Vzácne európske prvenstvo
Kontinentálne prvenstvo je teda veľmi vzácnym úlovkom. Trikrát sa to podarilo žrdkárovi NDR Nordwigovi (Bubkovi „iba“ raz – 1986), jeho krajanovi (SRN) na 400 m prekážok H. Schmidtovi, diaľkarovi ZSSR Ter-Ovanesianovi, talianskemu diskárovi Consolinimu, britskému oštepárovi Backleymu a nemeckej špritérke Göhrovej. Štyrikrát bola zlatá guliarka Čižovová (ZSSR) v rokoch 1966-1974 (vtedy mali ME trojročnú periódu, predtým aj potom štvorročnú) a nemecká diaľkarka Heike Drechslerová-Dauteová. Tá sa chystá aj do Mníchova s medailovým predsavzatím. Vlani na MS v Edmontone sa zranila. Legenda súčasnej atletiky ale bojuje. V domácom doskočisku jej pôjde o historické, piate prvenstvo za sebou.
Na atletike, ako keď hrá Bayern
„Viem, že už nie som najmladšia,“ elegantne sa priznáva vysoká blondína (181 cm/68 kg). Rodáčka z Gery (16. decembra 1964), obyvateľka Karlsruhe, to objasňuje v nemeckom špecializovanom časopise Leichtathletik pri spomienke na mníchovskú olympiádu 1972. „O atletiku som sa už zaujímala. Diaľku vyhrala Heidemarie Eckerová-Rosendahlová. Na olympijskom štadióne som skákala veľakrát. Obecenstvo sa vie pre atletiku nadchnúť, ako keď hrá Bayern,“ odpovedá dvojnásobná olympijská víťazka (1992, 2000), ktorá vyhrala prvý svetový šampionát v Helsinkách 1983. Ako devätnásťročná. Doteraz je v tomto smere najmladšou pretekárkou histórie MS. Triumf zopakovala presne o desať rokov v Stuttgarte a nevylučuje, že bude štartovať na MS aj po dvadsiatich rokoch – v Paríži 2003!
Neopakovateľná séria
Heikina bilancia je ojedinelá. Sedemmetrovú hranicu skočila štyristo ráz, v takmer dvesto pretekoch. Okrem spomínaných najväčších úspechov na OH a MS bola na svetovom šampionáte ešte druhá (1991), tretia (1993) v diaľke, druhá roku 1987 na 100 metrov, tretia v štafete 4x100 m roku 1991. Drechslerovej patrí tiež najdlhší skok histórie 763 cm, pri ktorom však mala v talianskom Sestriere tesne nedovolenú podporu vetra +2,1 m/s. V roku 1994 nazbierala v desaťboji 6741 b. Neopakovateľná mozaika množstvom titulov a pestrosťou disciplín.
Medailová túžba a vernosť diaľke
Drechslerová vyhrala v tomto roku nemecký šampionát výkonom 664 cm, uplynulý víkend dosiahla v Leverkusene 685 cm. Solídna forma. „Nie som nespokojná. Určite sa vynasnažím získať medailu. Mala by byť zlatá, aspoň podľa série,“ nechala Drechslerová vtipne otvorenú otázku lesku medaily. Potom vážne dodala, „vo veľmi dobrej forme je Ruska Kotovová, ona je podľa mňa najväčšou favoritkou. Ale bola aj pred olympiádou v Sydney. Napokon tam skončila štvrtá, ja prvá. Iste sa nevzdám.“ Heike si rýchlo poradila aj stémou, či nemieni prestúpiť na trojskok. „To sú úvahy môjho trénera (pôvodom Rumun Dan Vladescu – pozn. red.). Ak príde na vážne slovo, pripomeniem mu svoj vek. Iste zavŕšim kariéru v diaľkarskom sektore. Kedy? To skutočne neviem. Mantinely sú ale dané. O rok na svetovom šampionáte ma možno uvidíte, na olympiáde v Aténach už nie.“
Obdivuhodná všestrannosť
Slávna športovkyňa dlhé roky bojovala na viacerých frontoch – na atletickej dráhe, pod strechou rodiny, pri všestrannom nadobúdaní vzdelania. Prvé manželstvo s bývalým futbalistom Andreasom Drechslerom, s ktorým má 13-ročného syna Tonyho, sa rozpadlo. Jej svokor ju napriek tomu trénoval ďalej. Až kým sa nezaľúbila do francúzskeho desaťbojára (dnes už bývalého) Alaina Blondela. Ten ju chvíľu koučoval, pred sydneyskou olympiádou sa ich spoločná atletická cesta skončila. „Šport sa nám príliš miešal do súkromia,“ vysvetľovala Nemka, ktorá si však partnerstvo s Francúzom pochvaľuje.
Všestranná pekná ctižiadostivá i rozmarná Heike sa vyučila za zlatníčku, potom za jemnú mechaničku optiky, na vysokej škole vyštudovala pedagogický smer. Obľubuje hlučnú hudbu techna i klasiku, výborne hrá tenis, ale rovnako rada varí i chodí do divadla. Okrem toho má rada sladkosti, dlhé telefonáty a výdatný spánok. Na otázku, kde najradšej trávi dovolenku, odpovedala: „Vo Francúzsku, Južnej Afrike a najradšej doma.“ Vyberte si. Jedno je isté, Heike stíha veľa. Preto neraz zopakovala: „Chcem mať radosť zo života, šport to umocňuje.“
PETER FUKATSCH