
Jedným z dôvodom slabej výkonnosti americkej ekonomiky je strata dôvery po firemných škandáloch. Prezident Geroge Bush preto podpísal zákon, ktorý pritvrdí tresty za účtovné podvody. FOTO-REUTERS
BRATISLAVA - Predstava pokračovania dynamického rastu americkej ekonomiky sa po jej vysokom raste na začiatku roka rozplynula. Američanom priniesli sklamanie čerstvé údaje o ekonomickom raste, ktorý je oproti očakávaniam výrazne pomalší. Hrubý domáci produkt sa zvýšil v druhom štvrťroku tohto roka medziročne o 1,1 percenta. To ani zďaleka nedosiahlo očakávania ekonómov, ktorí predpovedali nárast o 2,2 percenta. Ameriku nepotešila ani čerstvá revízia rastu HDP z prvého štvrťroka, ktorá znamená zhoršenie zo 6,6 na päť percent.
Po opätovnom prepočítaní starých údajov o hospodárskom raste sa zistilo, že aj vlani a predvlani bolo jeho tempo zreteľne slabšie, než sa doteraz uvádzalo. V roku 2001 sa znížilo na 0,3 percenta z pôvodného odhadu 1,2 percenta a bolo tak najpomalšie od recesie v roku 1991. Okrem toho sa ukázalo, že namiesto jedného štvrťroku trval vlani ekonomický pokles celé tri štvrťroky.
Za horšími ukazovateľmi ekonomiky stoja americkí spotrebitelia a ich výdavky. Na nich totiž stojí americká ekonomika, pretože predstavujú až dve tretiny HDP. Narastajúca nedôvera po zverejnení firemných škandálov a prepad akciových trhov rast spotrebiteľských výdavkov spomalil z 3,1 na 1,9 percenta. Ešte výraznejšie sa spomalil rast podnikových investícií z 5,8 na 1,6 percenta. Investície do bývania stúpli len o 5 percent, čo je spomalenie o deväť percent.
Ďalším dôvodom obáv Američanov je deficit platobnej bilancie. Hoci vývoz stúpol takmer o 12 percent, rast dovozu bol ešte výraznejší a spôsobil, že schodok platobnej bilancie sa prehĺbil o 50 miliárd dolárov.
Amerika teda môže hovoriť recesii. Jej definícia požaduje pokles v najmenej dvoch za sebou idúcich štvrťrokoch. HDP, ktorý pôvodne klesal len v treťom štvrťroku, sa podľa nových údajov oslaboval už v prvom štvrťroku o 0,6 percenta, v druhom o 1,6 percenta a v treťom o 0,3 percenta. Čerstvé čísla ukázali, že vlaňajšia recesia sa začala ešte počas prezidentovania Billa Clintona a trvala presne tak dlho ako predchádzajúca, ktorá sa skončila v marci 1991. Kľúčové pre ďalší vývoj bude podľa ekonómov to, do akej miery ekonomiku narušil dlhý pád akciového trhu a otrasenie dôvery k firemnej sfére a hospodárskemu vývoju.
Americký dolár zareagoval na nelichotivé údaje poklesom voči euru len dočasne. Európska mena totiž tiež trpela zlými správami o vývoji ekonomiky. Väčší vplyv mali údaje o HDP na americký akciový trh. Jeho indexy začali včerajšie obchodovanie poklesom o pol až jedno percento.
(čtk, jj)