
Je možné, že z komínov litvínovského Chemopetrolu sa na pár dní prestane dymiť. FOTO – ČTK
LITVÍNOV, BRATISLAVA – Osud Chemopetrolu, najväčšej českej chemičky, visí na vlásku. Existenčné problémy fabriky pravidelne ohrozujú výrobu.
Zastavenie strojov hrozí Chemopetrolu aj teraz. Dnes vyprší kompromisná dvojmesačná dohoda s Českou rafinérskou na dodávky ropných derivátov potrebných v chemickom priemysle. Prerušenie výroby severočeskej chemičky by prinieslo problémy aj ďalším významným podnikom, ktoré sú od produktov Chemopetrolu závislé.
Česká rafinérska zastavila dodávky na pár dní už pred dvoma mesiacmi a Chemopetrol musel prestať vyrábať. „Prerušenie výroby teraz hrozí znova,“ pripustil Tomáš Zikmund, hovorca Unipetrolu, stopercentného vlastníka Chemopetrolu. „Situácia síce nie je úplne rovnaká ako pred dvoma mesiacmi, ale zastavenie dodávok vylúčiť nemôžem,“ pripustil šéf Českej rafinérskej Ivan Ottis.
Do sporu oboch firiem sa už vložil aj český minister priemyslu a obchodu Jiří Rusnok. Jeho rokovanie so zástupcami Unipetrolu, Chemopetrolu, Českej rafinérskej aj ich zahraničných akcionárov sa však skončilo bez konkrétneho výsledku.
Chemopetrol je najväčšou českou petrochemickou spoločnosťou. Jej produkty nutne potrebujú napríklad fabriky Lovochemie či Spolana. Všetky akcie Chemopetrolu vlastní Unipetrol, ktorý v Česku pred pár mesiacmi sprivatizovala firma Agrofert, patriaca Slovákovi Andrejovi Babišovi. On však zatiaľ za Unipetrol nezaplatil. Agrofert sa v týchto dňoch uchádza v privatizácii aj o slovenský Istrochem Bratislava.
Priemyselná skupina Agrofert sa päťdesiattrimiliardovými tržbami radí v Česku medzi päť najvýznamnejších zoskupení. Má dvoch hlavných majiteľov: podnikateľa slovenského pôvodu Andreja Babiša, ktorý vlastní 45 percent, a švajčiarskeho obchodníka s poľnohospodárskymi produktmi Ameropa.
Agrofert vznikol tesne po rozdelení Česko-slovenska. V roku 1995 táto firma zvyšovala imanie a vyviazla tak z väzby na niekdajší slovenský podnik zahraničného obchodu Petrimex. Agrofert vtedy ovládla švajčiarska firma OFI, ktorú vlastnili Babišovi spolužiaci zo strednej školy. Petrimex sa neskôr pokúsil prevzatie Agrofertu právne napadnúť s tým, že mu mal podnik zostať, ale bez úspechu.