Úradu nevadí metóda tendra

BRATISLAVA – Úrad pre verejné obstarávanie sa zámerne nezaoberal voľbou metódy, ktorú si zvolilo ministerstvo financií na výber dodávateľa štátnej pokladnice. Podľa predsedníčky úradu Rozálie Molnárovej zákon neumožňuje úradu zasahovať do akéhokoľv

BRATISLAVA – Úrad pre verejné obstarávanie sa zámerne nezaoberal voľbou metódy, ktorú si zvolilo ministerstvo financií na výber dodávateľa štátnej pokladnice. Podľa predsedníčky úradu Rozálie Molnárovej zákon neumožňuje úradu zasahovať do akéhokoľvek výberového konania počas jeho priebehu. „My nemôžeme určovať, či je výber metódy vyhovujúci, alebo nie, to je na zadávateľovi. My len skúmame, či bol pri danej metóde výberu dodržaný zákon, alebo nie,“ povedala pre SME.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rokovacie konanie bez zverejnenia, ktorým ministerstvo financií nahradilo pôvodnú súťaž, je štandardnou metódou verejného obstarávania a je zákonné. „Aj v prípade, že ide o miliardovú verejnú objednávku, môže byť podľa zákona použitá, keď nastáva časová tieseň,“ povedala v súvislosti s výberom dodávateľa informačného systému pre štátnu pokladnicu predstaviteľka Transparency International Slovensko Emília Syčáková.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa jej názoru v krajine s takou mierou vnímania korupcie, aká je na Slovensku, by sa mala voliť pri veľkej objednávke radšej transparentnejšia metóda a tou je verejná súťaž. „Ak platí predpoklad časovej tiesne, otázne je aj to, ako tá tieseň vznikla. Veď tender prebieha už jeden a pol roka so zásahmi Úradu pre verejné obstarávanie, čo znamená, že nebol dobre pripravený. Nenasledovali ani len personálne postihy za zlú prípravu,“ dodala.

Emília Syčáková sa domnieva, že výklad zákona o verejnom obstarávaní je konzervatívny a zákon umožňuje úradu dohľad nad výberovým konaním. „Činnosť úradu sa nemôže predsa zúžiť len na posudzovanie námietok,“ tvrdí Syčáková. Podľa Transparency International je aj časová tieseň dosť vágny pojem. „Iné je hrať o čas, keď sa odstraňujú následky nejakej katastrofy či živelnej pohromy z verejných prostriedkov. Tam ide skutočne o čas, ale v prípade štátnej pokladnice sa žiadna pohroma nestala.“ Upozornila však na fakt, že niektoré zákony jednoducho počítajú so systémom štátnej pokladnice a keby sa výber uskutočnil verejnou súťažou, mohol by sa konať až niekedy v zime.

SkryťVypnúť reklamu

Po zrušení tendra a rozhodnutí rezortu financií, že si vyberie rokovacie konanie bez zverejnenia, sa objavila informácia, podľa ktorej dvaja pôvodní a štyrikrát neúspešne kandidujúci záujemcovia – Hewlett Packard a Siemens Business Services dostali konkurenta vo firme IBM. Táto firma ponúkla za systém štátnej pokladnice dodávku až o 300 miliónov lacnejšiu ako pôvodní uchádzači.

Napriek tomu na „neverejné verejné obstarávanie“ nebola prizvaná. Hoci v prvom kole tendra IBM poslalo prihlášku oneskorene, po jeho zrušení sa predstavitelia domnievali, že sa začína znova. Ďalším doplňujúcim faktom je, že na rokovacom konaní bez zverejnenia sa v rezorte financií zúčastňuje aj ten pôvodný uchádzač, proti ktorému je vedené trestné stíhanie vo veci. Stíhanie sa začalo na podnet rezortu financií po tom, ako sa na verejnosť dostali informácie o pokusoch podplatiť členov výberovej komisie v prospech Siemensu. Prebiehajúce vyšetrovanie však rezortu financií nezabránilo v tom, aby si na rokovacie konanie pozval aj Siemens, ale lacnejší uchádzač je naďalej vynechaný.

SkryťVypnúť reklamu

Dodajme, že rokovacím konaním bol vybraný aj záujemca na dodávku ľahkých motorových jednotiek pre Železničnú spoločnosť – kauza je známa pod názvom železničný tender a prokuratúra v nej dodnes vedie dve vyšetrovania.

(lsz)

Pozri aj 8. stranu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 598
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 7 301
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 017
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 394
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 772
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 091
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 864
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 335
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu