BRATISLAVA – Vo veku nedožitých 71 rokov po ťažkej chorobe zomrel v sobotu 30. decembra v Bratislave Bohdan Warchal, dlhoročný sólista a dirigent Slovenského komorného orchestra a husľový virtuóz. Slovenský komorný orchester, ktorý Bohdan Warchal založil pred štyridsiatimi rokmi, patrí medzi najuznávanejšie komorné orchestre na svete.
Bohdan Warchal sa narodil 27. 1. 1930 v Orlovej pri Karvinej. Študoval hru na husle na brnianskom konzervatóriu, neskôr na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne, od roku 1961 viedol Slovenský komorný orchester, hudobné teleso pri Slovenskej filharmónii, ktoré založil z jej členov. Hrali najmä barokovú a klasicistickú hudbu. Popritom učil Bohdan Warchal na Konzervatóriu v Bratislave, JAMU v Brne a bol riadnym profesorom bratislavskej VŠMU. „Nemám najobľúbenejšieho skladateľa,“ hovoril. „Ale keď hrám Bacha, Händla, Corelliho, som presvedčený, že je to tá najlepšia hudba, akú som kedy počul. Cítim jej silu a som skutočne šťastný. Prežil som v živote veľmi ťažké chvíle, aj tragické, a hudba mi pomáhala.“
Keď sa Bohdan Warchal v roku 1997 vrátil do Slovenskej filharmónie – po tom, čo z nej v roku 1995 pre nezhody odišiel – pre denník SME povedal: „Keď som im povedal, že sa toho ujímam, našťastie – aj pre môj dobrý pocit – som zistil, že sú úžasne nadšení. Boli radi, že to znova robím a videl som na nich, že chcú spraviť všetko preto, aby som sa tam dobre cítil. Keby sa zmenili pomery, odišiel by som. Ale už s celým orchestrom.“
Na Kolibe, kde Warchalovci bývajú, sú názvy ulíc očíslované – Deviata, Desiata, Jedenásta a tak ďalej. Kto tam príde prvý raz, zablúdi. Blúdili tam aj jeho študenti s husľami prehodenými cez plece v čiernom puzdre. „Hľadáte Warchalovcov?“ pýtali sa ľudia z ulíc, keď ich videli krúžiť už po druhý raz. „Áno, ideme na hodinu k pánovi profesorovi,“ odpovedali. Za plotom a bielou bránou potom bolo počuť niekoľko hodín takmer husľový koncert. Ešte pred niekoľkými týždňami. Bohdan Warchal už nekoncertoval, ale študenti k nemu chodili.
Nový rok je na mnohých verejnoprávnych kanáloch Európy dňom novoročných koncertov. Podľa rakúskej tradície znejú melódie bratov Straussovcov na silvestrovských a novoročných báloch a vždy odštartujú aj nový rok Viedenskej filharmónie. Der Standard pripomína, že straussovská doba sa v niečom podobá našej: pocitom utrpenia, násilia, strachu. Taká doba potrebuje ľahkosť a radosť a je príjemné začínať s nimi rok. Tento rok začína správou, že zomrel Bohdan Warchal. Slávni dirigenti – Riccardo Muti, Claudio Abbado či Zubin Mehta, ktorí zvyknú tvrdiť, že hudba novoročných koncertov vracia odvahu aj nádej, stratili kolegu. ANDREA PUKOVÁ