Na začiatku bola voda
Kde by bol život bez vody? A bol by vôbec? Už deti na základnej škole sa učia, že prvý život vzišiel z morských vĺn a že až postupom času sa organizmy vyvinuli natoľko, že mohli opustiť útočisko oceánov a vyjsť na pevninu. Obdivovať východ slnka, bojovať o prežitie. Slovami básnika by sa dalo povedať, že vode vďačíme za svoju existenciu. Možno na prvý pohľad trochu odvážne tvrdenie, no v skutočnosti platné takmer bezo zvyšku. Voda tvorí až 60-70 % tela dospelého človeka. Je obsiahnutá v bunkách, v medzibunkovej tekutine, v krvi, lymfe aj ostatných telesných tekutinách. Pitný režim a dostatočný príjem tekutín je pre život rovnako dôležitý, ak nie významnejší ako starostlivosť o náš jedálny lístok.
Prečo je voda taká dôležitá?
Bez jedla dokáže človek pri dostatočnom prísune tekutín fungovať až 60 dní, avšak bez vody takmer vo všetkých prípadoch do 10 dní nasleduje smrť. Voda umožňuje premenu jednotlivých látok prijímaných v potrave a ich vstrebávanie, je hlavnou súčasťou všetkých kvapalín v tele a je tiež nástrojom termoregulácie ľudského tela.
Koľko tekutín potrebujeme?
Neexistuje jednoznačná odpoveď na otázku, koľko tekutín treba denne vypiť. Potreba je individuálna a závisí do značnej miery od vonkajších faktorov - od prostredia, v ktorom sa pohybujeme, od klimatických podmienok, telesnej námahy, ale aj od momentálneho zdravotného stavu. Vo všeobecnosti sa však považuje za minimálne množstvo, ktoré by mal dospelý človek prijať počas jedného dňa, 2-3 litre tekutín. Je zrejmé, že v lete sa potreba tekutín zvyšuje. Horúce dni, zvýšené vylučovanie tekutín, často aktívnejší spôsob života vďaka predsavzatiam o letných športoch a zdravšom životnom štýle. To všetko by sme mali vziať do úvahy pri zostavovaní jedálneho, a najmä „pitného“ lístka.
Aký je ideálny nápoj?
* Nemal by byť sladký. Sladké nápoje pocit smädu ešte podporujú. Ideálny nápoj by mal byť kyslý alebo mierne trpký.
* Mal by mať teplotu 8-12 °C. Príliš vychladené nápoje prekrvujú sliznicu krku a tým ešte zvyšujú pocit smädu. Okrem toho sa po nich viacej potí, čo v lete určite nie je najpríjemnejšia záležitosť. Túto teóriu potvrdzuje aj skutočnosť, že v tropických krajinách sa málokedy stretnete s nápojmi plnými ľadových kociek (ak si ich sami nevyžiadate…). Domorodí obyvatelia vám ako zdroj osvieženia najradšej ponúknu vlažný čaj.
* Mal by obsahovať aspoň 1 % minerálnych látok, aby sa zvýšila cievna regulácia pri ich následnom vylučovaní.
Áno minerálkam…
Minerálne vody sú ideálnym zdrojom osvieženia. Neobsahujú žiadne kalórie, takže sú vhodné aj pre tých, čo si chcú udržať alebo nadobudnúť štíhlu líniu. Okrem toho obsah minerálnych látok mimoriadne prospieva nášmu zdraviu a najmä v lete pomáha dopĺňať látky, o ktoré naše telo pri vylučovaní prichádza. Pri výbere minerálnych látok by sme sa mali riadiť predovšetkým ich zložením. Podľa názorov odborníkov je vhodné minerálne vody striedať, pretože každá z nich obsahuje iné prvky a tie by sme sa mali snažiť prijímať rovnomerne.
Niektoré z minerálok, napr. Fatra, majú vďaka svojmu zloženiu dokonca liečivé účinky a sú lekármi odporúčané pri tráviacich problémoch. Minerálne vody sú prirodzenou cestou dopĺňania chýbajúcich látok v tele a sú bezpochyby chutnejšie ako tabletky.