Navyše, na pobyt na slnku je možné pripraviť sa dopredu. Ochranný faktor môžeme dodať organizmu aj potravou. Vitamín E, C a betakarotén totiž chránia kožu pred agresívnymi slnečnými lúčmi, je vhodné začať však niekoľko týždňov pred odchodom na dovolenku.
O ochranných opaľovacích prostriedkoch sa toho popísalo veľa, kozmetické firmy sa predbiehajú v novinkách, predavači ich v sezóne „tlačia“ na frekventované miesta. Opaľovacie prostriedky sú aj v našich končinách naozaj rôznorodé. Je jedno, či si vyberiete krém, olej, alebo mlieko. Na forme nezáleží, záleží na obsahu. Oveľa dôležitejšie je zvoliť ochranný faktor. Takisto treba brať do úvahy aj fototyp pokožky, ktorý nie je ťažké určiť. Platí pravidlo, že čím má organizmus menej pigmentu, tým vyšším ochranným faktorom je potrebné chrániť ho pred slnkom. Vyšší ochranný faktor je dobré používať počas prvých dní pobytu na slnku.
Netreba tiež zabúdať na tie časti tela, s ktorými bývajú najväčšie problémy a spália sa v oveľa rýchlejšej miere než ostatné. To platí predovšetkým o ušiach, nose, ramenách, dekolte a nártoch. Je dobré venovať im trochu viac pozornosti. Večer je dobré ošetriť pokožku ešte pleťovým mliekom s obsahom panthenolu, vitamínu E.
Aj keď bývajú dospelí často ľahos-tajní, deti sú predsa rizikovejšou skupinou a treba im venovať predsa len viac pozornosti.
Detská koža je UV žiarením zvlášť ohrozená. Je oveľa citlivejšia a tenšia ako koža dospelých. Nemá ešte dostatočné množstvo vlastnej ochrany (prostredníctvom melanínu). Jej regeneračná schopnosť ešte nie je taká vyvinutá. Produkty na opaľovanie pre deti preto obsahujú silné UV filtre od 15 do 35. V mnohých prípadoch sú aj vodeodolné.
Deti by sa mali natierať !
Platí to na pláži, ale aj doma na záhradách či hocikde vonku, kde sa deti pohybujú po slnku. Tráva, asfalt a piesok odrážajú svetlo. Deti môžu byť zasiahnuté aj v tieni. Kto chce predísť úpalu, bude si natierať všetky neoblečené časti kože, tvár, ruky, cho-didlá. Po nanesení na kožu potrebujú UV filtre približne 30 minút na to, kým začnú účinkovať. Dobrý tip - natrite deti ráno.
Ako často sa treba dokrémovať?
Pieskom, potením, vodou a vysušovaním sa krém stiera, preto je dobré po každom plávaní sa vždy natrieť, inak každú jednu až dve hodiny. A pokojne nahrubo, inak krém nebude dostatočne chrániť.
Potrebujú deti slnečné okuliare?
Keď slnko skutočne „pečie“, mali by si nasadiť slnečné okuliare, aby sa im nezapálili oči. Pri kupovaní treba dávať pozor. Lacné hypermarketové okuliare majú často len farebné sklá bez filtrov a sú skutočne nebezpečné. Zrenica sa potom rozťahuje a intenzívne lúče môžu oko poškodiť.
Klobúk alebo čiapka,čo ochráni lepšie?
Bez pokrytia hlavy to určite nepôj-de, inak privoláte úpal. Platí tiež, že zátylok by mal byť zatienený. Najoptimálnejšie sú široké klobúky, lebo zároveň chránia aj tvár. V núdzovom prípade môže poslúžiť aj šiltovka otočená dozadu. Ale lepšia je taká pokrývka hlavy, ktorá chráni aj oči aj zátylok.
Kde zhorí koža najrýchlejšie?
Plecia, lícne kosti, krk. Mali by byť tieto partie natreté intenzívnejšie. Nezabudnite na oči a pery, vhodné sú tyčinky s UV filtrom.
Kedy musia ísť deti do tieňa?
Od jedenástej do pätnástej. Aj keď priveľmi nechcú, sľúbte im, že slnko bude svietiť aj popoludní.
Chránia tričká pred UV žiarením?
Ľahké tričká, šatôčky a nohavice sú najlepšou ochranou pred slnkom pri hraní. Ďalšou výhodou je, že si deti v takomto prípade musia natierať iba tvár, ruky a nohy. A pre malých „krémových frflošov“, ktorí sa radi bláznia nahí, je to určite presvedčujúci argument. Ale opatrne, keď je toto oblečenie mokré, neposkytuje ochranu.
Prechádza UV žiarenie aj cez sklo?
Áno, normálne okenné sklo a autosklo prepúšťa veľkú časť UV žiarenia. Pred pobytom na presklenných terasách a reštauráciách je dobré sa natrieť. To platí aj pre dlhé cesty v aute.
Môžu byť tmavšie deti dlhšie na slnku?
U hnedších detí si vytvára koža melanínové pigmenty, ktoré pôsobia ako slnečník ochraňujúci jadro buniek. Zhnednutá koža sa nespáli tak rýchlo ako bledá. Toto často vedie rodičov k ľahkovážnosti. Aj keď sú už deti opálené pekne dohneda, nemali by sa vzdávať natierania krémami. Treba ich takisto natierať a tiež určovať prestávky pre pobyt v tieni.
Čo je lepšie sprej, gel alebo krém?
Väčšina detí neznáša krémovanie, väčšina krémov je pre nich odporná. Ľahké mlieka a gely, ktoré sa ľahko rozotierajú, sú preto pre nich oveľa prijateľnejšie. Obľúbené sú aj nekomplikované spreje. Pri nanášaní sa musia v každom prípade dobre namieriť, aby sa postihli všetky časti kože.
Čo urobiť pre to, aby sa deti
natierali samé?
Je jasné, deti sa učia od svojich rodičov. Keď pôjdete príkladom a budete sa natierať, nebude detský odpor taký veľký.
Čo pomáha pri ľahkom spálení?
Na sčervenené miesta treba položiť studený obklad s vodou alebo zriedený čierny čaj. Zábaly s tvarohom alebo cmarom stlmia najväčšie bolesti. Nasledujúce dva až tri dni by sčervenená pokožka nemala vidieť slnko.
Lekári sa navyše zhodujú v názore, že deti do prvého roku života by nemali byť vystavené priamemu vplyvu slnka. (sbr)