
FOTO - REUTERS
Hoci dnes Washington kritizuje prax zakladania pobočiek v daňových rajoch, prezident George Bush a viceprezident Richard Cheney boli v minulosti vo vedúcich funkciách firiem, ktoré sa do daňových rajov uchyľovali. Napísala to agentúra Reuters s odvolaním sa na firemné dokumenty a analýzy.
Podľa opozičných demokratov je to ďalší dôkaz toho, že Bush ako riaditeľ spoločnosti Harken Energy a Cheney ako generálny riaditeľ firmy Halliburton neriadili svoje spoločnosti spôsobom, ktorý dnes presadzujú.
Biely dom v reakcii na škandály okolo podvodného účtovníctva veľkých korporácií kritizoval prax zakladania pobočiek v daňových rajoch, ako sú Kajmanie ostrovy a Bermudy v snahe obísť americké pravidlá priznávania príjmov a vyhnúť sa plateniu daní. Bush to označil za „problém“ a povedal, že „by sme sa mali pozrieť na ľudí, ktorí sa snažia vyhnúť americkým daniam“.
Demokratmi ovládaný senát v stredu schválil zákon zakazujúci výnosné vojenské kontrakty americkým spoločnostiam, ktoré tento rok založili pobočky v daňových rajoch. Senátori zdôraznili, že pád firmy Enron upozornil na nevyhnutnosť zakročiť proti tejto praxi, pretože Enron mal stovky pobočiek v daňových rajoch a podľa kritikov sa tým snažil vyhnúť plateniu daní.
Keď bol Bush v roku 1989 v predstavenstve spoločnosti Harken Energy, firma založila pobočku na Kajmaních ostrovoch. Biely dom to pripustil, ale jeho hovorca Ari Fleischer poprel, že by išlo o machináciu so zámerom vyhnúť sa daniam. Spoločnosť Halliburton, ktorú Cheney riadil pred nástupom do funkcie viceprezidenta, bola pri využívaní daňových rajov ešte agresívnejšia. Ako vyplýva z analýzy dokumentov spoločnosti, počet pobočiek firmy v daňových rajoch vzrástol z deviatich na 44 v rokoch 1995 až 2000, keď firmu riadil Cheney.
Firemnú analýzu zverejnili kongresoví demokrati, ktorí chcú využiť škandál okolo firemných podvodov v nadchádzajúcich novembrových voľbách.
Obhajcom Georgea Busha je zatiaľ najmä hovorca Bieleho domu. Podľa Ariho Fleischera bola pobočka firmy Harken na Kajmaních ostrovoch založená v súvislosti s obchodom s bahrajnskou vládou a že ropa, predávaná z Bahrajnu do USA, by bola aj tak zdanená v USA. Obchod sa vraj nakoniec neuskutočnil a okrem toho Bush sa vtedy zasadzoval proti tejto transakcii. (čtk)