o.
IRB sa narodila pri delení federálneho majetku ako dieťa pražskej Investičnej banky. Jej zrod bol teda neštandardný, rovnako ako zrod zvyšku ponovembrového bankového sektora a IRB sa nevyhla žiadnym nezdravým tendenciám charakteristickým pre ďalší vývoj bánk.
Zúčastnila sa na úverovom boome, na konci ktorého stála obrovská sekera. Jedným z jej popredných klientov bola rezešovská VSŽ, ktorej sa počas Mečiarovej vlády v roku 1996 podarilo stať najväčším, 40-percentným akcionárom banky - napriek nesúhlasu NBS. Rezešovci - dlžníci IRB - si teda mohli spraviť z banky dojnú kravu, no nemalo to dlhé trvanie. Pre banku nevýhodné úvery tvorili straty, ktoré už v roku 1997 niekoľkonásobne prevýšili vlastný kapitál banky. IRB najprv prestala byť schopná platiť záväzky voči bankám a neskôr sa stala insolventnou aj voči vkladateľom. Situácia vyvrcholila dvojdňovým zatvorením pobočiek. Potom sa stalo niečo, čo v slovenskom bankovníctve dovtedy nemalo obdobu. V decembri 1997 sa IRB dostala pod nútenú správu NBS. V tej chvíli prvýkrát zachraňovali banku daňoví poplatníci, keď jej prostredníctvom NBS pomohli jedenástimi miliardami. Ani nútená správa úplne nezastavila tunelovanie banky. Dušana Krkošku, núteného správcu, musela NBS odvolať pre poškodzovanie banky. Dramaticky prebiehal najmä koniec nútenej správy. Niekoľko dní do vypršania dvojročnej lehoty nútenej správy, po ktorej mohlo nasledovať buď znovuzrodenie banky alebo zánik, ešte štát nemal jasno, ako IRB vráti časť peňazí z pomoci NBS. Nakoniec to museli vyriešiť ďalšie štátne banky - VÚB a Slovenská sporiteľňa spolu so Slovenskou poisťovňou. Tri dni pred termínom NBS zrušila nútenú správu a IRB mohla ďalej žiť. O závažnosti problémov, do ktorých ju dostal zlý manažment a vlastníci svedčí to, že pred nútenou správou bola štvrtou najväčšou slovenskou bankou a po nej až jedenástou.
Cesta ďalej už mohla mať len jeden smer - ozdravenie a predaj. Ozdravovanie znamenalo prevod zlých úverov na štát za 6,5 miliardy. Privatizačný tender trval rok a pol a komplikovali ho súdne spory štátu a Penty pre komplikované a neštandardné navyšovanie základného imania. Aj vďaka tomu sa počet záujemcov o banku zredukoval z jedenástich na jedného.
Privatizácia sa skončila v apríli prevodom 93-percentného podielu IRB na najväčšiu maďarskú banku OTP Bank za 700 miliónov korún.